W dniu 09 maja odbył się w naszej szkole finał powiatowej Olimpiady Języka Angielskiego „ Szekspir i jego teatr”. Mieliśmy przyjemność gościć uczniów i nauczycieli z ośmiu szkół powiatu Legionowskiego. Test finałowy poprzedzony był warsztatami, w trakcie których uczniowie zgłębiali wiedzę o życiu i twórczości angielskiego dramatopisarza. Warsztaty uświetnił występ recytatorski uczennicy klasy 3A Moniki Gajownik oraz szkolnego chóru pod kierownictwem p. Mileny Rębiejewskiej.
Z naszej szkoły w etapie finałowym udział wzięli: Karolina Groszyk, Mateusz Kachnik i Katarzyna Lewandowska, która została Laureatem zdobywając trzecie miejsce.
Wszystkim uczestnikom i ich nauczycielom gratulujemy i dziękujemy za udział.
Olimpiadę i warsztaty przygotował i poprowadził p. Marcin Grzyb.
Finał powiatowej Olimpiady
- 23.05.2018
Fotorelacja z wieczoru astronomiczno-fizycznego
- 20.05.2018
Wykorzystując nowe pomoce dydaktyczne z fizyki i astronomii pani Agata Cegiełka i pani Emilia Krawczuk z grupą gimnazjalistów zorganizowały wieczór astronomiczno - fizyczny. Ciekawe fizyczne i geograficzne zestawy doświadczalne pozyskane są w ramach projektu „KLUCZOWY PAKIET STARTOWY DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 IM. ORŁA BIAŁEGO W CHOTOMOWIE”, którego Partnerem jest Gmina Jabłonna.
Nauczycielom nowe zestawy ułatwiają pracę, umożliwiając przeprowadzanie na zajęciach interesujących eksperymentów, a uczniom pomagają zrozumieć zachodzące w przyrodzie zjawiska fizyczne.Z fotorelacji widzimy jak świetnie można wykorzystać dany sprzęt.
List Minister Edukacji Narodowej do rodziców o rekrutacji na rok szkolny 2019/2020
- 18.05.2018
Minister Anna Zalewska skierowała dziś (18 maja 2018) do rodziców i opiekunów uczniów klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum list dotyczący rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2019/2020.
Szefowa MEN podkreśliła, że w związku z wprowadzaniem kolejnych etapów reformy edukacji, na rok szkolny 2019/2020 o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8-letniej szkoły podstawowej oraz ostatniej klasy gimnazjum.
Minister Anna Zalewska zaznaczyła w liście, że postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone oddzielnie, według odrębnych kryteriów rekrutacyjnych. Minister edukacji przypominała, że absolwenci szkoły podstawowej i gimnazjum nie będą rywalizowali ze sobą o te same miejsca. Będą oni ubiegać się o przyjęcie do innych typów szkół.
Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum będą mogli ubiegać się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia.
Obie te grupy zrealizują odrębne programy nauczania.
Szkoły i samorządy przygotowują się do rekrutacji na rok szkolny 2019/2020. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, zwiększenie liczby klas I nie spowoduje istotnych problemów związanych z zapewnieniem odpowiedniej liczby sal lekcyjnych.
Postępowanie rekrutacyjne będzie obejmowało m.in. następujące kryteria:
- szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum.
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem,
- oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych zajęć edukacyjnych ustalonych przez dyrektora szkoły przeprowadzającego rekrutację,
- wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego,
W związku z naturalnymi i zrozumiałymi pytaniami oraz wątpliwościami ze strony rodziców i uczniów, MEN przypomina, że do ich dyspozycji pozostają dyrektorzy szkół oraz kuratorzy oświaty. We wszystkich kuratoriach od 1 września br. zostaną utworzone punkty informacyjno-konsultacyjne. Rodzice uczniów obecnych klas VII szkoły podstawowej oraz klas II gimnazjum będą mogli uzyskać informacje na temat oferty edukacyjnej szkół ponadpodstawowych i klas szkół ponadgimnazjalnych w regionie. Ponadto pytania związane z naborem do szkół na rok szkolny 2019/2020 można od września br. kierować na adres mailowy: rekrutacja@men.gov.pl.
MEN przypomina, że ustalenie sieci publicznych szkół ponadpodstawowych pozostaje w gestii samorządu i odbywa się po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty. Ministerstwo Edukacji Narodowej deklaruje pełne wsparcie i gotowość współpracy z samorządami.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowejlist-minister-edukacji-narodowej-do-rodzicow-i-opiekunow-uczniow-_2018.05.18.pdf
Misja Scottie Go wykonana!!!
- 17.05.2018
Na dzisiejszych zajęciach komputerowych poznaliśmy sympatycznego kosmitę Scottiego. Jego statek uległ awarii i wylądował na naszej planecie. Pomagaliśmy Scottiemu odnaleźć części zamienne do pojazdu kosmicznego, tak, aby mógł bezpiecznie powrócić do domu. Bohater nowo zakupionej gry edukacyjnej dla naszej szkoły dostarczył pierwszakom dużo emocji. Grając w Scottie Go dzieci nie tylko doskonale się bawiły, ale uczyły się programowania, myślenia algorytmicznego, rozwiązywania skomplikowanych problemów oraz pracy w grupie.
Warsztaty z pierwszej pomocy
- 18.05.2018
Uczennice z klasy 3a przygotowały pokaz dotyczący udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla przedszkolaków oraz naszych pierwszoklasistów. Gimnazjalistki przybliżyły dzieciom podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Następnie zademonstrowały prawidłowe przeprowadzenie resuscytacji krążeniowo – oddechowej w przypadku osób dorosłych i dzieci oraz ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Po uprzednim wysłuchaniu krótkiego wykładu odnośnie udzielania pierwszej pomocy, najmłodsi mieli możliwość wykorzystania swojej wiedzy w ćwiczeniach praktycznych.
Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom uczniowie będą potrafili prawidłowo zareagować ratując życie i zdrowie poszkodowanych.
Nowa pracownia multimedialna
- 18.05.2018
Nowe wyposażenie jest jednym z elementów projektu „KLUCZOWY PAKIET STARTOWY DLA UCZNIÓW PUBLICZNEGO GIMNAZJUM (obecnie: SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 2) IM. ORŁA BIAŁEGO W CHOTOMOWIE”, którego Partnerem jest Gmina Jabłonna.
Projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Osi Priorytetowej X Edukacja dla rozwoju regionu, Działania 10.1 Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałania 10.1.1 Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych) Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.Całkowita wartość pracowni multimedialnej to około 70 000 zł.
Nie rób dymu! Porada dla sąsiada
- 17.05.2018
Zachęcamy do udziału w konkursie na wykonanie pocztówki antysmogowej ”Nie rób dymu! Porada dla sąsiada” – nagroda główna DRON z kamerą. Termin składania prac do 22 maja 2018 r. szczegóły w regulaminie www.jablonna.pl
Konkurs Matematyczny Puchacz Piotr
- 16.05.2018
Maciek Czejarek uczeń klasy Ia zakwalifikował się do II etapu Konkursu Matematycznego Puchacz Piotr organizowanego przez Centrum Nauczania Matematyki MathRider w Legionowie. Kolejny etap odbędzie się 15 maja.
Gratulujemy Maćkowi i życzymy dalszych sukcesów matematycznych.
Spotkanie z pisarką Panią Hanną Niewiadomską
- 14.05.2018
,, Mądra Sowa z Chotomowa", "Zebra", "Bałagan" to jedne z bardzo wielu wierszy napisanych przez pisarkę Panią Hannę Niewiadomską. W piątkowe przedpołudnie uczniowie klasy Ia spotkali się w GCKiS w Chotomowie z autorką wierszy dla dzieci. Podczas spotkania dzieci układały wspólnie z poetką rymy do wymyślonych wierszyków i słuchały wierszy z nowej książki pt. Bajczytanki Pani Hanki cz. IV. Na zakończenie uczestnicy otrzymali od Pani Hani pamiątkowe zakładki do książek. Dzieci miały możliwość zakupu promowanej książki ze specjalną dedykacją i autografem niezwykle sympatycznej poetki.
Zgłoszenie dziecka do świetlicy
- 24.04.2018
Szanowni rodzice,
jeśli jesteście zainteresowani pobytem dziecka w świetlicy szkolnej,
proszę o składanie odpowiedniej deklaracji do sekretariatu szkoły.
(dotyczy roku szkolnego 2018/2019)
Wzór zgłoszenia:
Karta_zgloszenia_na_swietlice_2018_2019.pdf
dyrektor
Wycieczka do Zoo
- 14.05.2018
10 maja uczniowie klasy Ia odwiedzili Ogród Zoologiczny w Warszawie. Najpierw brali udział w warsztatach w Ptaszarni, podczas których oglądali różnego rodzaju pożywienie dla zwierząt. Poza tym uczniowie dowiedzieli się, czego nie jedzą zwierzęta i owady hodowane w domu oraz dlaczego nie wolno dokarmiać zwierząt w ZOO. Największą radość i ogromne emocje sprawiło dzieciom dotykanie węża, patyczaka i rozmawianie z sympatyczną papugą Edkiem. Ostatnim etapem wycieczki były lody, które w ten słoneczny dzień smakowały wyjątkowo. Zwiedzanie ZOO wszystkim bardzo się podobało, dzieci wróciły zmęczone i zadowolone.
Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną
- 09.05.2018
7 maja obchodziliśmy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną i Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć uczestników i opiekunów Warsztatu Terapii Zajęciowej Św. Rity w Legionowie. Młodzi artyści przedstawili sztukę Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej”. Wszyscy byliśmy pod wrażeniem wystawionego spektaklu.
Jako wyraz naszej wdzięczności za doznania artystyczne, aktorzy otrzymali serca wykonane przez uczniów z koła ceramicznego pod kierunkiem pani Anny Wijatkowskiej.
Pani Teresa Gajlewicz przedstawiła wszystkim uczestnikom spotkania prezentację pt. „Wielcy muzycy z niepełnosprawnością”.
Pokaz węży
- 09.05.2018
W poniedziałek, 7 maja 2018r. w naszej szkole w skupieniu oraz podekscytowaniu zebrali się uczniowie naszej szkoły, gdzie odbyła się niezwykła lekcja przyrody. Jej głównymi bohaterami stały się węże.Hodowca i miłośnik tych gadów - bardzo ciekawie opowiadał o rodzinie węży: o ich potrzebach i środowisku, w którym żyją. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wykładu. Zachwyceni niecodziennymi „pomocami naukowymi” próbowali dotknąć i pogłaskać to rzadkie dla nas zwierzę, z którym nie mamy przecież do czynienia na co dzień. Były węże małe i duże. Każde dziecko mogło zobaczyć z bliska stworzenie, które jest uważane za nieprzyjemne i obślizgłe, na widok którego przechodzi po ciele gęsia skórka. Teraz już wiemy, że skóra węży jest sucha i ciepła, ponieważ dowiedzieliśmy się, że skóra węża jest pokryta łuskami, które odbijając światło sprawiają wrażenie mokrej. Ciekawostką jest to, że te gady przyjmują temperaturę otoczenia. Uczestnicy pokazu mieli okazję zobaczyć różne rodzaje węży. Obejrzeli również wylinki, czyli zrzucone naskórki węży. Pokaz cieszył się zainteresowaniem i dostarczył wielu wrażeń na dalszą cześć dnia.
Patriotyczne porządki
- 28.04.2018
Zbliżające się majowe święta stały się okazją do pamięci o tych, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny na przestrzeni dziejów. Jedną z form tej pamięci jest troska o miejsce spoczynku naszych bohaterów, dlatego w dniu 27 kwietnia uczniowie klasy 3b Gimnazjum pod opieką P. Wioletty Tracz oraz P. Anny Grzywacz udali się na pobliski cmentarz.
Odwiedzenie mogił Żołnierzy Amii Krajowej oraz Powstańca Styczniowego stało się doskonałą okazją do uporządkowania nagrobków. Ponadto uczniowie w imieniu całej społeczności szkolnej złożyli kwiaty na mogile powstańca i zapalili znicze.
Na Piastowskim szlaku…
- 28.04.2018
Uczniowie klasy IV a w dniach 23 i 24 kwietnia zwiedzali miejsca i zabytki związane z najstarszą polską historią. Na początku wyprawy obejrzeli pomnik upamiętniający bitwę pod Płowcami stoczoną we wrześniu 1331 pomiędzy wojskami króla polskiego – Władysława Łokietka - a oddziałami krzyżackimi. Następnie udali się do Kruszwicy w poszukiwaniu pamiątek po legendarnym władcy Popielu. Płynąc statkiem „Rusałka”, podziwiali piękne i rozległe jezioro Gopło oraz liczne ptactwo zamieszkujące tereny Parku Krajobrazowego Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Popołudnie spędzili w Muzeum Ziemi Mogileńskiej, poznając dawne wiejskie zwyczaje i uczestnicząc w warsztatach pieczenia chleba. Zmęczeni, udali się na obiadokolację i nocleg do hotelu Heaven w Chabsku.
W kolejnym dniu zwiedzili Wenecję (niestety tylko tę polską ) i zabytkowym pociągiem udali się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Tam odkrywali tajemnice zrekonstruowanego starożytnego grodu oraz jego mieszkańców, którzy trudnili się głównie uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem - tkactwem, garncarstwem, odlewami z brązu i żelaza, ale również myślistwem, rybołówstwem czy zbieractwem.
Wyjazd, w atrakcyjnej formie, przybliżył młodym podróżnikom dawne dzieje ojczyzny. Niekończące się rozmowy w autokarze świadczyły zaś o dobrej integracji. Zadowoleni, wrócili do szkoły, planując kolejne wyprawy…
Wiwat Majowa Jutrzenko !!!
- 27.04.2018
27 kwietnia 2018 r. klasa 3a oraz 3b pod opieką p. Sylwii Czauderny - Jurczyk przygotowały uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gościnnie wystąpił szkolny chór pod opieką p. Mileny Rębiejewskiej.
FOTORELACJA Z WIECZORU PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
- 10.05.2018
26 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych. Święto Majowe jest wielkim i ważnym wydarzeniem, poruszającym serce każdego Polaka – również uczniów naszej szkoły.
Uczestnicy tego niezwykłego wieczoru, tj. uczniowie, nauczyciele, rodzice, społeczność lokalna wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, które były przeplatane wierszami w wykonaniu autorki hymnu naszej szkoły p. Grażyny Małkowskej -Zaczkowskiej. Wszyscy w skupieniu wrócili do „tamtych lat”.
Uroczystość, w której zaprezentowali się nasi uczniowie przypadła wszystkim do gustu. Mamy nadzieję, że w przyszłości dane nam będą równie pięknie przeżyte chwile – tego byśmy sobie i innym życzyli.
Dziękujemy pani Leonardzie Świątkowskiej, pani Milenie Rębiejewskiej, pani Wioletcie Tracz oraz pani Sylwii Baranowskiej za przygotowanie uroczystości.
Archiwum Aktualności