Grające banany, płonące dłonie i stoły, płacząca marchewka i to nie z powodu zagadek matematycznych czy tajników ludzkiego ciała, ale dzięki pomysłowości uczniów i nauczycieli.
Powyższe zdanie to wcale nie streszczenie fragmentu książki, czy filmu z gatunku fantastyki, tylko dzisiejszy dzień projektowy w naszej szkole.
Na wstępnie pragniemy zaznaczyć, że obyło się bez strat w mieniu i uszczerbków na zdrowiu, ponieważ wszystko odbywało się pod czujnym okiem nauczycieli: Pani Elizy Nozderko, Pani Anny Prokop - Rupiewicz, Pani Katarzyny Tomporowskiej, Pana Marcina Grzyba, Pana Piotr Tarkowskiego.
Jeśli zastanawialiście się: Czy można zagrać na bananie, lub ludzkich dłoniach?, Czy marchewka może płakać przy krojeniu?, To odpowiadamy bez wątpienia, że tak. A to wszystko dzięki przewodnictwu, o czym przekonali się uczniowie na stanowisku informatycznym przygotowanym przez Pana Marcina Grzyba we współpracy z uczniami klasy IV.
Czy dźwięk to tylko to co słyszymy? Od czego zależy jego wysokość?, Czy woda odbiera ciepło, i czy możliwe, żeby płomień nie poparzył dłoni? To odpowiedź na te i inne pytania mogliście znaleźć w dniu dzisiejszym na stanowisku fizycznym przygotowanym przez Pana Piotra Tarkowskiego we współpracy z uczniami klasy VIIa.
Jeśli macie problemy z jednostkami pola, symetriami w naturze, obliczaniem zysku i straty, odczytywaniem tarczy zegara, układaniem matematycznych mozaik i domin, to wystarczyło w dniu dzisiejszym odwiedzić matematyczne stanowiska przygotowane przez Panią Katarzynę Tomporowską we współpracy z uczniami klasy VIIIa.
Czy zastanawialiście się jak wygląda spalanie magnezu lub denaturatu? Jakie są właściwości gliceryny? Czy można zgasić święcę dwutlenkiem węgla uzyskanym z reakcji sody i octu? Czy możliwy jest samozapłon nadmanganianu potasu z gliceryną?, Co to jest ciecz nienewtonowska? Jak można wykryć skrobię i witaminę C w artykułach spożywczych? Jaki jest wpływ wysiłku fizycznego na tętno i częstość oddechu? Jak gęsto są rozmieszczone receptory w skórze człowieka? A także jak pod mikroskopem wygląda DNA, wycinek z trzustki, żołądka, krwi człowieka i tkanki nabłonkowej? To wystarczyło odwiedzić stanowisko chemiczno - biologiczne przygotowane w dniu dzisiejszym przez Panią Elizę Nozderko oraz Panią Annę Prokop - Rupiewicz.
Bez wątpienia dzisiejszy dzień był pełen emocji, przeżyć i zdobywania wiedzy.
Mamy nadzieję, że pięknie przygotowane przez uczniów stanowiska pod opieką nauczycieli pokazały, ze nauki ścisłe nie są straszne, a mogą stać się wspaniałą przygodą odkrywającą tajniki nauki.
Do zobaczenia na kolejnym dniu projektowym pod hasłem: ,,Nie tylko jajko -czyli o Wielkanocy? Już 9 kwietnia.