Wirtualny świat ma wielu zwolenników ponieważ umożliwia komunikację, jest praktycznie źródłem nieograniczonych informacji, nowinek, ciekawostek, ale niestety także źródłem łatwego dostępu do szkodliwych treści, szczególnie dla dzieci i młodzieży. Ten z jednej strony przyjemny i wciągający świat, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we współczesnym życiu, potrafi być przyczyną wielu problemów i uzależnień, dlatego szczególnie w tym obszarze potrzebna jest współpraca szkoły i rodziny.
Na godzinach wychowawczych, lekcjach informatyki, spotkaniach profilaktycznych, których celem jest podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie bezpiecznego korzystania z cyfrowej przestrzeni, omawiane są zasady związane z ochroną danych osobowych, reagowaniem na zagrożenia, prezentowane są materiały edukacyjne, a wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo w sieci.
Kolejny etapem edukacji uczniów z zakresie cyberbezpieczeństwa spoczywa w dużej mierze na rodzicach, którzy poprzez rozmowę i czuwanie nad aktywnością dziecka w sieci, powinni uwrażliwiać swoje dzieci na nieodpowiednie i długotrwałe konsekwencje korzystania z Internetu.
W tym celu zamieszczam Państwu linki do materiałów, które mogą stać się pomocą do wypełniania tej ważnej roli rodzica:
W dniu dzisiejszym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, ze względu na skalę problemu jak również jego wagę w naszej szkole obchody powyższego wydarzenia zostają przedłużone do dnia 29 lutego 2024 roku.
Podczas tego miesiąca, będzie podejmowanych wiele działań i inicjatyw mających na celu przypominanie uczniom zasad bezpiecznego korzystania z sieci oraz ukazywania konsekwencji nieodpowiednych zachowań.
W dniu dzisiejszym z inicjatywy Pana Marcina Grzyba - nauczyciela informatyki zorganizowano akcję ,,Drzwi do Bezpiecznego Internetu", polegającą na zawieszeniu krótkich informacji na drzwiach sal lekcyjnych, przypominających podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Mamy nadzieję, że każdy uczeń otwierający drzwi dokona krótkiej refleksji nad zamieszczonym przesłaniem.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
Cyberprzemoc to regularnie podejmowane z premedytacją działania mające na celu skrzywdzenie drugiej osoby z użyciem urządzeń elektronicznych. Najczęstszą forma cyberprzemocy jest:
- agresja słowna - obrażanie drugiej osoby lub grupy osób na czatach oraz forach internetowych, zamieszczanie gróźb, wulgaryzmów oraz ośmieszających komentarzy
- upublicznianie upokarzających, przerobionych zdjęć i filmów
- włamanie/przejęcie konta w mediach społecznościowych oraz podszywanie się pod kogoś w celu zamieszczania w jego imieniu obraźliwych postów i zdjęć na profilach innych użytkowników
- szantażowanie, ujawnianie sekretów
- wykluczanie z grona "znajomych" w Internecie
- celowe ignorowanie czyjejś działalności w sieci.
Na niezgodne z prawem zachowania musimy reagować, aby pomóc krzywdzonej osobie.
Telefon zaufania
- dla dzieci i młodzieży 116 111
- dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci -800100100
- Centrum Pomocy Dzieciom - tel.: 22 826 88 62
Zapamiętaj!!!
BRAK REAKCJI NA CYBERPRZEMOC JEST ZGODĄ NA JEJ WYSTĘPOWANIE. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY REAGUJ!!!
Wioletta Tracz
dyrektor szkoły