• Innowacja  LegoCode Explorers
          • Innowacja LegoCode Explorers

          • 13.11.2023
          • Jeśli, ktoś zastanawia się, jak rozpoczynającym edukację uczniom wytłumaczyć trudne i skomplikowane schematy programowania. To my możemy śmiało powiedzieć, że znaleźliśmy odpowiedź.

            Przy użyciu kilkunastu klocków Lego Spike oraz prostego wizualnego języka programowania można do życia powołać skonstruowane przez dzieci roboty, które poprzez swoje zachowania uczą ich skomplikowanych zagadnień z dziedzin fizyki, inżynierii i programowania, a jednocześnie rozwijają zdolności motoryczne i umiejętności poznawcze, a to wszystko w ramach innowacji pedagogicznej LegoCode Explorers Odkrywaj, Buduj, Programuj!, realizowanej w naszej szkole przez Pana Marcina Grzyba.

            W minionym tygodniu uczniowie klasy 3b mogli cieszyć się z pierwszych efektów pracy. Zbudowany i uruchomiony robot treningowy, który, mierzy odległości, wyznacza kierunki i pokonuje zaprogramowaną drogę po wyznaczonej trasie sprawił uczniom wiele radości. 

        • Szkolne obchody Święta Niepodległości
          • Szkolne obchody Święta Niepodległości

          • 11.11.2023
          • Dzisiaj wielka jest rocznica,
            jedenasty listopada.
            Tym co zmarli za ojczyznę,
            hołd wdzięczności Polska składa.

            Im to bowiem zawdzięczamy
            wolność – polską mowę w szkole,
            to, że tylko z ksiąg historii
            poznajemy dziś niewolę.

            Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisane jest w kalendarz naszych szkolnych uroczystości. Podczas wczorajszej akademii, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego, a następnie hymnu szkoły udział wzięli: Wójt Gminy Jabłonna – Pan Jarosław Chodorski, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Chotomowie - ks. Mirosław Gawryś, Pani Iwona Kądzielska – Zysk – przedstawiciel Rady Rodziców oraz cała społeczność szkolna.

            Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Justyny Jędrzejewskiej – nauczyciela historii przygotowali program słowno - muzyczny o patriotycznym charakterze. Ukazanie dziejów Polski od momentu zaborów, poprzez narodowe powstania, licznie toczone walik polskich żołnierzy, którzy ginęli w obronie Ojczyzny, aż do momentu przywództwa Marszałka Piłsudskiego i pamiętnego dnia 11 listopada 1918 roku, było wspaniałą lekcją historii  i patriotyzmu, połączoną z silnym wzruszeniem widocznym na twarzach wielu osób.

            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęci oraz nagrań z wykonywanych podczas uroczystości utworów muzycznych na szkolnym profilu Fb.

            Zwieńczeniem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu pieśni patriotycznych zorganizowanego przez Panią Milenę Rębiejewską – wicedyrektora oraz nauczyciela muzyki.

            W kategorii klas I – III nagrodzone zostały:

            • I miejsce Róża Czyżewska, klasa II a
            • II miejsce Łucja Zaręba, klasa III a
            • III miejsce Zofia Zaręba, klasa I a

            W kategorii klas IV – VIII nagrodzone zostały:

            • I miejsce Zofia Szajerka, klasa IV a
            • II miejsce Klara Gluza, klasa VI b
            • III Maja Tranczewska, klasa VII a

            W konkursie wystartowali także:

            • Karolina Rynkiewicz, klasa IV a
            • Mateusz Piłczyński, klasa VI a
            • Maja Zalewska, klasa VI a
            • Milena Trzaskoma, klasa VII a
            • Olga Siewiorek, klasa VII a, uczniowie Ci także, otrzymali nagrody niespodzianki.

            Fundatorem nagród dla zwycięzców była Rada Rodziców.

            Serdecznie dziękuję:

            • Pani Justynie Jędrzejewskiej, za przygotowanie przedstawienia,
            • Pani Marcie Lach, za opiekę nad pocztem sztandarowym oraz  nagłośnieniem,
            • Pani Lucynie Zygan za przygotowanie uczniów klasy 2a do wykonania utworu muzycznego ,,Niepodległa”,
            • Pani Milenie Rębiejewskiej, za pomoc w przygotowaniu utworów muzycznych,
            • Pani Malwinie Wolskiej oraz Pani Agnieszce Dowieciał, za pomoc w wykonaniu dekoracji.

            Wioletta Tracz

            dyrektor szkoły

        • Wyniki Gminnego  Konkursu Recytatorskiego „Bajczytanki Pani Hanki”
          • Wyniki Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Bajczytanki Pani Hanki”

          • 11.11.2023
          • 8 listopada w Gminnym Centrum Kultury w Chotomowie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski zorganizowany dla uczniów z klas I -III pt. „Bajczytanki Pani Hanki”, którego organizatorem była nasza szkoła. Konkurs został objęty honorowym patronatem Wójta Gminy Jabłonna. 

            Swoją obecnością zaszczyciła nas sama poetka, Pani Hanna Niewiadomska oraz Wójt Gminny Jabłonna - Pan Jarosław Chodorski. 

            W konkursie wystartowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonie, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Stefana Krasińskiego w Chotomowie, a także nasi uczniowie - łącznie 15 osób.

            Młodzi artyści recytowali wybrany przez siebie wiersz Hanny Niewiadomskiej. Jury w składzie: Hanna Niewiadomska, Pani Violetta Śladewska - Steckiewicz - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie oraz Pan Tomasz Mitrowski – dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie oceniało występy młodych artystów biorąc pod uwagę następujące kryteria:

            - pamięciowe opanowanie tekstu,

            - interpretację utworu,

            - dykcję,

            - ogólny wyraz artystyczny.

             

            Laureatami konkursu zostali:

            I miejsce Zuzanna Bundz -  SP nr 1 w Chotomowie

            II miejsce Róża Czyżewska - SP nr 2 w Chotomowie

            III miejsce Aleksander Stańczak -  SP nr 2 w Chotomowie

             

            Wyróżnienia otrzymali:

            Jakub Szopiak SP Jabłonna

            Antonina Kosewska SP nr 2 w Chotomowie

            Tymon Lewandowski SP Jabłonna

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i pięknych interpretacji wierszy. 

            Dziękujemy Panu Wójtowi Jarosławowi Chodorskiemu za objecie patronatem naszego konkursu i sfinansowanie nagród.

            Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia profilu Fb szkoły i obejrzenia filmików z recytacji wierszy przez naszych uczniów.

        • Z wizytą w fabryce
          • Z wizytą w fabryce

          • 09.11.2023
          • W dniu dziejszym uczniowie klasy 5b oraz 6a odwiedziły Fabrykę Bombek Fogiel w Warszawie. 

            Jest to rodzinna firma produkującą ozdoby choinkowe od 1948 roku. Ich wyroby zdobią choinki na całym świecie, a głównymi odbiorcami są Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria. Wszystkie ozdoby są wykonywanie ręcznie, a do ich produkcji używane są materiały najwyższej jakości. 

            Uczniowie mieli okazję z blisko zobaczyć proces tworzenia bombek, zaczynając od nagrzewania szkła, następnie dmuchanie bombek oraz ich srebrzenia. Po części pokazowej, nadszedł czas na warsztaty. Każdy uczeń otrzymał swoją bombkę i udekorował ją według własnych pomysłów, mamy nadzieję, że będą pięknie zdobić świąteczne choinki w domach uczniów. 

        • Wioślarska Liga Mistrzów
          • Wioślarska Liga Mistrzów

          • 09.11.2023
          • Stowarzyszenie Olimpijskie WygrywaMy w swoim projekcje Sport Dla Wszystkich 2023 zorganizowało w 4 lokalizacjach w Polsce Wioślarską Ligę Mistrzów dla szkół podstawowych. Jedną z nich jest Arena Legionowo, w której po raz pierwszy wzięła udział w czwartek nasza reprezentacja szkoły pod opieką Pani Marty Lach oraz Pani Agnieszki Czarneckiej.

            Wioślarska Liga Mistrzów poprzez format sztafetowy jest ukierunkowana na umiejętność budowania drużyny, pracy zespołowej, wspólnego dążenia do celu, pokonywania barier oraz krzewienie ducha FAIR PLAY. W wyścigach sztafetowych nie są najważniejsze jednostki, lecz cała drużyna. Jest to format dający szansę każdemu – większej bądź mniejszej osobie, bardziej lub mniej wytrenowanej. Dzięki rywalizacji sztafetowej w trakcie zawodów nie ma presji indywidualnej a sport jest połączony z zabawą.

            Podczas zawodów uczestnicy będą mogli przygotować się do startu w strefie rozgrzewkowej oraz skorzystać z porad eksperta. W każdym wydarzeniu weźmie udział multimedalistka olimpijska w wioślarstwie, mistrzyni świata i Europy – Agnieszka Kobus – Zawojska, a uczestnicy będą mogli zobaczyć zdobyte przez nią medale, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i zdobyć autografy.

            Wioślarska Liga Mistrzów to sztafetowe zawody na ergometrach wioślarskich dla uczniów klas 5, 6, 7 i 8 szkół podstawowych. Szkoły zgłaszają do zawodów 4 sztafety po jednej z każdego poziomu klas. Każda sztafeta składa się z 4 osób- dwóch dziewczyn i dwóch chłopców. Uczestnicy będą się ścigać na dystansie 8 minut, w trakcie, którego będą się zmieniać co jedną minutę. Celem każdej sztafety jest pokonanie jak największego dystansu.

            Największy sukces w reprezentacji naszej szkoły zdobyli uczniowie klas 5.To oni rozpoczynali naszą sztafetę i w połowie dystansu uplasowali się na wysokim 2 miejscu, ostatecznie zajmując 4 miejsce. W klasyfikacji generalnej szkół zajęliśmy 7 miejsce.

            Serdecznie gratulujemy nowych doświadczeń sportowych naszym uczniom!

             

        • Innowacja ,,Lektury w filmowym kadrze"
          • Innowacja ,,Lektury w filmowym kadrze"

          • 08.11.2023
          • Kto z nas nie pamięta książki pod tytułem ,,Akademia pana Kleksa", napisanej przez Jana Brzechwę i wydanej w 1946 roku?

            Jest to historia dwunastoletniego, niesfornego, Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w tytułowej akademii wraz z dwudziestoma trzema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Opiekuje się nimi Pan Kleks z pomocą Mateusza – uczonego szpaka, który wymawia jedynie końcówki wyrazów. 

            Akademia znajduje się przy ulicy Czekoladowej. Zajmuje kolorowy, trzypiętrowy gmach. Na parterze mieszczą się sale szkolne, na pierwszym piętrze są sypialnie oraz jadalnia, na drugim mieszka pan Kleks i uczony szpak Mateusz, a na trzecim pan Kleks przechowuje swoje sekrety, do których dostęp ma tylko on, ponieważ schody doprowadzone są tylko do drugiego piętra, i do których dostaje się przez komin. Budynek otacza ogromny park oraz mur, w którym znajdują się furtki prowadzące do sąsiednich bajek. Bohater książki odwiedza między innymi bajkę o dziewczynce z zapałkami oraz bajkę o śpiącej królewnie i siedmiu braciach.

            To właśnie fragment książki opowiadający o odwiedzinach dziewczynki z zapałkami stał się pierwszą przygodą rozpoczynającą innowację pedagogiczną  ,,Lektury z filmowym kadrze" realizowaną przez Panią Klaudię Klejnglas - nauczyciela języka polskiego.

            Uczniowie z klasy 4b odegrali scenę z lektury ,,Akademia pana Kleksa'', która została nagrana przy pomocy sprzętu audiowizualnego w ramach programu ,,Laboratoria Przyszłości".

            Pomimo tremy uczniowie świetnie wcielili się w przypisane im role, co sprawiło, że poczuli się jak bohaterowie szkolnej lektury. 

            Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem przedstawiającym fragmenty inscenizacji, dostępnym na profilu Fb szkoły. 

        • Przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego
          • Przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego

          • 08.11.2023
          • Tradycją naszej szkoły, jest organizacja Kiermaszu Bożonarodzeniowego z którego dochód jest przeznaczony na wybrany cel charytatywny.

            Organizacja stanowiska kiermaszowego nie jest jednak możliwa bez wcześniejszych przygotowań, dlatego w dniu dzisiejszym grupa wolontariuszy z Szkolnego Koła PCK z klasy 4b pod opieką Pani Ireny Koper rozpoczęła przygotowania do wykonywania ozdób świątecznych, malując orzechy włoskie, które posłużą do wykonywania stroików i ozdób choinkowych.

            Serdecznie dziękujemy za dzisiejszą pracę. 

        • Jesienne porządki wolontariatu
          • Jesienne porządki wolontariatu

          • 08.11.2023
          • Jesień, to czas w którym wielu z nas staje przed faktem wykonania jesiennych porządków w naszych ogrodach, aby znów na wiosnę móc cieszyć się pięknem budzącej się do życia roślinności obfitującej w zieleń sprawiającą nam wiele radości.

            Nasza szkolna ścianka z zieleni przy głównym wejściu oraz szkolny zielnik, także wymagają jesiennych porządków, dlatego w dniu dzisiejszym pięcioosobowa grupa wolontariuszy z klasy 7a pod opieką Pani Mileny Rębiejewskiej uporządkowała zielnik oraz ściankę zieleni, zabezpieczając rośliny wieloletnie przed okresem zimy.

            Serdecznie dziękujemy za dzisiejszą pracę. 

        • Sukces sportowy Dominika
          • Sukces sportowy Dominika

          • 08.11.2023
          • Każdy z nas wie, jak ważne jest posiadanie pasji i zainteresowań, które sprawiają nam wiele radości i satysfakcji, pozwalają na regenerację sił i odpoczynek od codziennej pracy czy nauki.

            Posiadanie pasji, która połączona jest z ruchem i przebywaniem na świeżym powietrzu ma jeszcze dodatkowe zalety, a jeśli pasja pozwala nam na odnoszenie sukcesów to możemy powiedzieć, że jesteśmy w pełni szczęśliwi.

            Pumptrack, czyli jazda jednośladem - rowerem - po specjalnie przygotowanym niewielkim zbudowanym z szybkich zakrętów i muld,  wyrabia u użytkowników refleks, zmysł równowagi oraz kondycję.

            To właśnie pumptrack stał się pasją Dominika Kandybowicza ucznia klasy szóstej. Jest na niezmiernie miło poinformować, że Dominik podczas Otwartych Mistrzostw Mazowsza na pumptracku 29 października zajął czwarte miejsce w kategorii młodzików.

            Serdecznie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów. 

        • „Witam Cię kartek szelestem….” - czyli pasowanie na czytelnika
          • „Witam Cię kartek szelestem….” - czyli pasowanie na czytelnika

          • 08.11.2023
          • W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klasy 1b wraz z wychowawczynią Panią Ewą Ernest, udali się z wizytą do szkolnej biblioteki. 

            W zaczarowany świat książek wprowadziła uczniów Pani Dorota Wójtowicz, która pokazała zbiory naszej biblioteki, przybliżyła dzieciom informację na temat pracy bibliotekarza. Dzieci dowiedziały się również, jak należy posługiwać się książką, jak o nią dbać i jak czerpać wiele radości z jej posiadania. Uczniowie zostali zaproszeni do samodzielnego przejrzenia zbiorów w dziale z literaturą dziecięcą. 

            Na koniec lekcji bibliotecznej odbyło się pasowanie i przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników naszej szkoły. Wiele radości i przeżyć sprawiło dzieciom samodzielne wybranie i wypożyczenie pierwszej książki. W podziękowaniu za ciekawą i pouczającą lekcję młodzi czytelnicy wręczyli Pani Dorotce przygotowaną laurkę i obiecali, że będą częstymi gośćmi naszej biblioteki.

        • Festiwal unihokeja w SP Jabłonna z sukcesem
          • Festiwal unihokeja w SP Jabłonna z sukcesem

          • 07.11.2023
          • 6 i 7 listopada w SP Jabłonna odbyły się zawody sportowe w unihokeja dla dziewcząt i chłopców, odpowiednio w kategorii Igrzyska Dzieci czyli klas 4-6 oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej czyli klas 7-8.

            Już pierwszego dnia zawodów odnieśliśmy wielki sukces w kategorii dziewcząt. Drużyna w składzie: Alicja Wójtowicz z kl.5 c, Maja Zalewska z kl.6a, Anna Dąbkowska, Klara G., Marcjanna Jasińska oraz Lena Szczypkowska z kl.6 b zajęła 1 miejsce i została Mistrzem Gminy Jabłonna wygrywając najpierw z SP Jabłonna 5:2 i  z SP nr 1 Chotomów 3:2.

            Wygrana daje awans do zawodów powiatowych, które odbędą się już we wtorek 14 listopada w SP Łajski. Drużyna chłopców zajęła 2 miejsce ulegając minimalnie w finale SP nr 1 Chotomów 0:1.

            Drugiego dnia zawodów dziewczyny i chłopcy zajęli równo drugie miejsce.

            Gratulujemy sportowych sukcesów naszym uczniom i ich nauczycielom wychowania fizycznego.

        • Dzień postaci z bajek
          • Dzień postaci z bajek

          • 06.11.2023
          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole obchodziliśmy nietypowe święto - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. To okazja, by porozmawiać o ulubionych postaciach z książek i bajek. Jest to inicjatywa, która rozwija kreatywność, promuje czytanie, gwarantuje rozrywkę i jednocześnie przywraca wspomnienia.

            Nie zabrakło także ulubionych postaci na odzieży naszych uczniów i odwiedzin w szkolnej bibliotece, by na nowo odkryć świat bajecznych książek. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji. 

        • Wyniki szkolnego konkursu ,,Dyniowe wariacje"
          • Wyniki szkolnego konkursu ,,Dyniowe wariacje"

          • 06.11.2023
          • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

            tradycyjnie koniec października w naszej szkole upłynął pod znakiem konkursu dotyczącego dyniowych wariacji. 

            Jak co roku całe rodziny wykazały się wielką pomysłowością, nie zabrakło dyni wesołych i poważnych, ucharakteryzowanych na postacie z ulubionych bajek, a nawet przekształconych w domowych pupili.

            Wszystkie prace mogliśmy podziwiać na szkolnym korytarzu w trzecim tygodniu października.

            Poniżej zamieszczamy informację o zwycięzcach. Serdecznie gratulujemy.

        • Świetlicowy projekt edukacyjny "Kalendarz świąt nietypowych"- "Dzień dyni"
          • Świetlicowy projekt edukacyjny "Kalendarz świąt nietypowych"- "Dzień dyni"

          • 06.11.2023
          • Czy wiesz, że...

            • dynia piżmowa jest doskonałym źródłem beta-karotenu,
            • witamin z grupy A, E, C, B1, B2, B3, B5,B6,
            • kwasu foliowego oraz fosforu,
            • żelaza, wapnia, potasu,
            • magnezu i manganu... 

            31 października obchodziliśmy w świetlicy Dzień Dyni. Dzieci obecne w świetlicy, wysłuchały wiadomości na temat rodzaju oraz właściwości dyni. Omówiły wygląd, wielkość i kształt poszczególnych dyń. Głównym punktem zajęć było wspólne gotowanie zupy krem z dyni piżmowej z dodatkiem curry. Całość uzupełniły pełnoziarniste grzanki oraz bogata w żelazo, natka pietruszki.  

        • Wieczna pamięć
          • Wieczna pamięć

          • 31.10.2023
          • Ostatnie dni października przed Uroczystością Wszystkich Świętych i wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych, kojarzą się nam z porządkowaniem mogił zmarłych. W codziennym pośpiechu warto jednak pamiętać, że na naszych cmentarzach bardzo często znajdują się groby bohaterów narodowych czy też zasłużonych dla lokalnej społeczności, które ze względu na upływ czasu nie mogą zostać sprzątnięte przez bliskich. 

            Mając na względzie ten fakt w dniu dzisiejszym wolontariusze z klasy VIIIa pod opieką  Pani Mileny Rębiejewskiej oraz Pani Wioletty Tracz udali się na pobliski cmentarz, gdzie uporządkowali mogiłę Powstańca Styczniowego - śp. Wincentego Rapczyńskiego, żołnierzy AK oraz grób nieznanego żołnierza. 

            Następnie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.

            Mamy nadzieję, że uczniowie naszej szkoły, gdy już będą odwiedzać cmentarze wraz ze swoimi rodzicami, nie przejdą obojętnie obok miejsc, gdzie są pochowani bohaterowie.

        • Budowanie poczucia własnej wartości
          • Budowanie poczucia własnej wartości

          • 31.10.2023
          • W minionym tygodniu w klasie VII b odbyła się lekcja otwarta przygotowana i przeprowadzona przez pedagoga - Panią Milenę Rębiejewską.

            Lekcja wychowawcza dotyczyła tematu: „Budowanie poczucia własnej wartości”.  Uczniowie podczas warsztatów pracowali w parach oraz tworzyli plakat, który był odpowiedzią na pytanie: Jakie istotne elementy wpływają na budowanie poczucia własnej wartości?

            Podsumowaniem lekcji była zabawa w kręgu z kłębkiem włóczki, podczas której powstała sieć pozytywnych myśli w klasie. Była to kolejna lekcja wychowawcza w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

        • Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego
          • Wyniki Szkolnego Konkursu Recytatorskiego

          • 31.10.2023
          • 30 października w naszej bibliotece odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Pani Hanny Niewiadomskiej, znanej i lubianej przez dzieci poetki.

            Konkurs przebiegał w miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Spośród 16 uczestników konkursu, uczniów klas I-III, jury wyłoniło następujących laureatów:

            I miejsce Aleksander Stańczak

            II miejsce Róża Czyżewska

            III miejsce Julia Skuza

            Wyróżnienie: Matylda Przychodzeń  oraz Antonina Kosewska.

            Laureaci oraz osoby wyróżnione będą reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się 8 listopada w Gminnym Centrum Kultury filia w Chotomowie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi i pięknych interpretacji wierszy. 

            Laureatom życzymy powodzenia na szczeblu gminnym!

        • II edycja Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej
          • II edycja Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej

          • 30.10.2023
          • Słowo patriotyzm (od łacińskiego pater – ojciec, patria – ojczyzna) używane było już w świecie starożytnym, a w szerokim rozumieniu od XVIII wieku „oznacza postawę czci i miłości ojczyzny wraz z gotowością pracy dla niej, poświęcenia i obrony.

            Patriota odznacza się uczuciem miłości i przywiązania do własnego kraju rodzinnego, piękna jego ziemi i języka. Patriota jest dumy z przynależności do własnego narodu, jego kultury, historii, tradycji, dorobku, miejsca i znaczenia we współczesnym świecie.

            Jedną z oznak miłości do Ojczyzny jest wykonywanie pieśni patriotycznych, które nie tylko rozwijają umiejętności i wrażliwość muzyczną, ale poprzez zawarte w niej treści kształtują charaktery patriotyczny młodzieży. Wyrastają one z historii narodu jego wydarzeń i przemian kulturowych. Opowiadają w formie poetyckiej o wielkich czynach, wielkich ludziach, ważnych wydarzeniach, zaspokajają potrzebę wspólnotowych przeżyć, które łatwiej wyśpiewać.

            W myśl tej zasady w dniu dzisiejszym jedenastu uczniów naszej szkoły wystartowało w II edycji Szkolnego Konkursu Pieśni Patriotycznej organizowanego przez Panią Milenę Rębiejewską - nauczyciela muzyki. Wszyscy uczniowie wykazali się wielkim talentem, umiejętnością interpretacji utworu muzycznego oraz znajomością treści. 

            Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 listopada podczas szkolnych uroczystości związanych z 105 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

        • Pamięć o bohaterach
          • Pamięć o bohaterach

          • 31.10.2023
          • W poniedziałkowe przedpołudnie uczniowie klasy 1b naszej szkoły pod opieką Pani Ewy Ernest i Pani Doroty Wójtowicz udali się na pobliski cmentarz, gdzie w ciszy i skupieniu zapalili znicze na grobie powstańca styczniowego Wincenta Rapczyńskiego, na grobie Stefana Krasińskiego kierownika szkoły w Chotomowie, który poległ w walce z Niemcami 3 sierpnia 1944 roku oraz na grobie nieznanego żołnierza, w którym spoczywają żołnierze broniący naszej ojczyzny w 1920, 1939 i 1945 roku. 

        • Zdrowe odżywianie
          • Zdrowe odżywianie

          • 30.10.2023
          • W ubiegłym tygodniu pod opieką Pani Ewy Ernest w ramach lekcji o zdrowym odżywianiu uczniowie klasy 1b rozmawiali o szanowaniu jedzenia  i sposobach przeciwdziałania jego marnowaniu, o konsekwencjach złego odżywiania, o zawodzie dietetyka, o zdrowym stylu życia. 

            Zwieńczeniem tych zajęć było przygotowanie przez pierwszoklasistów zdrowego posiłku. Uczniowie klasy 1b spisali się świetnie w roli kucharzy i przygotowali pyszne, owocowe przekąski. Na talerzach znalazły się kolorowe koreczki, słodkie i soczyste szaszłyki z winogronami, borówkami, pomarańczami, jabłkami, gruszkami oraz śliwkami. Na koniec każdy zjadał ze smakiem przyrządzone przez siebie owocowe desery. 

            Przygotowanie deseru dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.