• Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

  Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów

  Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.

   

  Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach

  W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:

  • dziennika elektronicznego,
  • strony internetowej szkoły, przedszkola, placówki oświatowej,
  • mailingu do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny.

  W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.

  Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

  1. Epodreczniki.pl
  2. Portal wiedzy dla nauczycieli
  3. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
  4. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
  5. Portal lektury.gov.pl
  6. Strona Centrum Nauki Kopernik
  7. Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
  8. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
  9. Serwis Ninateka
  10. Serwis Muzykoteka Szkolna
  11. Biblioteka Cyfrowa Polona
  12. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
  13. Serwis Telewizji Polskiej
  14. Serwis Polskie Radio Dzieciom

  Epodreczniki.pl

  To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

  Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne,
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
  • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
  • dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

  Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

  • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
  • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
  • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

  Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

  Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

  Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

  Portal Scholaris

  To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

  Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

  Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

  Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych

  Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

  Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

  Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

  Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”

  Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

  Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.

  Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.

  Portal lektury.gov.pl

  To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

  Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik

  Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

  Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej

  Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

  Serwis IPN Przystanek historia

  Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

  Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

  Strona Krajowego Biura programu eTwinning

  Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

  Serwis Ninateka

  To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.

  Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

  Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

  Serwis Muzykoteka Szkolna

  Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

  W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

  Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji

  Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

  Biblioteka Cyfrowa Polona

  Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

  W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

  Serwis Telewizji Polskiej

  Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.

  Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”

  Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.

  W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.

  Serwis Polskie Radio Dzieciom

  To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.

  Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.

   

  Departament Informacji i Promocji

  Ministerstwo Edukacji Narodowej

 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie zaleca

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w Polsce wydał zalecenia, które zwarte są w piśmie poniżej:

  PPIS_w_Legionowie_pismo_obiekty_uzytecznosci_publicznej.doc  

 • Dzieci uczą rodziców w domu!

  Dzieci uczą rodziców w domu!

  W odpowiedzi na zaistniałą sytuację, ale także na apel Ministra Edukacji Narodowej, a przy tym chcąc zachęcić dzieci do przebywania w domu i naukę, w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Dzieci uczą rodziców" Centrum Rozwoju Lokalnego przygotowało serię materiałów dydaktycznych do wspólnej domowej nauki rodziców i dzieci.

  W każdą środę i każdy piątek na stronie internetowej www.crl.org.pl będą ukazywać się materiały do pobrania całkowicie za darmo. Zamieszczane lekcje będą obejmować tematykę zdrowego bezpieczeństwa, zdrowego trybu życia, promocji sportu, ekologii czy historii. Zakres tematyczny i liczba lekcji będzie zależna od rozwoju sytuacji i ewentualnej decyzji co do wydłużenia okresu zamknięcia przedszkoli i szkół podstawowych.

  Zapraszamy do pobrania pierwszego pakietu materiałów pn. "Jestem bezpiecznym uczeniem, jestem bezpiecznym przedszkolakiem". W paczce znajduje się prezentacja multimedialna oraz 4 zadania do wykonania. By zachęcić wszystkich rodziców i dzieci do wspólnej nauki Centrum Rozwoju Lokalnego informuje, że 17 marca na profilu na Facebooku (facebook.com/centrum.rozwoju.lokalnego) pojawi się konkurs, w którym do wygrania są ciekawe nagrody. By wziąć udział w konkursie będzie trzeba w komentarzu zamieścić zdjęcie/zdjęcia z wykonanymi zadaniami. Szczegółowe informacje o konkursie już we wtorek 17 marca. Materiały można pobrać pod adresem:

  https://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/

   

 • Informacja MEN

  Informacja MEN

  Szanowni Państwo,

  w załączeniu przekazujemy ZAKTUALIZOWANĄ informację Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczącą czasowego zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych:

  Zaktualizowana_informacja_dot__zawieszenia_zajec_w_przedszkolach_szkolach_i_placowkach_(1).docx

 • Komunikat w sprawie zawieszenia zajęć

  Komunikat w sprawie zawieszenia zajęć

  Drodzy Rodzice,

  w związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzeniania się koronawirusa Minister Edukacji Narodowej zdecydował o czasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski  w dniach 12 - 25 marca 2020r.

  W związku z powyższą decyzją i informacją Wójta Gminy Jabłonna zawieszam zajęcia w szkole w dniach 12 - 25 marca 2020r. 

  12 marca 2020r. w godzinach 7.00 - 17.30 w wyjątkowych sytuacjach uczniowie klas I - III będą mogli skorzystać z zajęć świetlicowych.

  Link do komunikatu:

  Komunikat_w_sprawie_zawieszenia_zajec.(1).pdf

  Uprzejmie informuję, iż w dniach 12 - 25 marca 2020r. odwołane zostały obiady na stołówce szkolnej. 

  Z poważaniem 

  dyrektor szkoły 

  Katarzyna Tomporowska

   

 • Pismo Wojewody Mazowieckiego w sprawie COVID - 19

 • Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

  Apel Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z występowaniem koronawirusa w Polsce

  W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apelujemy o przestrzegania zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowania się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

  Rekomendujemy unikanie uczestniczenia w imprezach masowych oraz zaniechania podróży, zwłaszcza do krajów o wysokim ryzyku zakażenia się koronawirusem.

  Koronawirus jest podatny na rozpuszczalniki lipidów, co oznacza, że dokładne, co najmniej 30 sekundowe mycie rąk wodą ze zwykłym mydłem lub detergentem, jest kluczowe, by ograniczyć rozprzestrzeniania się koronawirusa.

  W przypadku gorszego samopoczucia, zwłaszcza gorączki i innych objawów grypopodobnych, zachęcamy do powstrzymania się od wychodzenia z domu i spotkań z innymi osobami.

  Apelujemy o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo w serwisach instytucji publicznych, na stronach: www.gis.gov.pl, gov.pl/koronawirus i dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

  Prosimy o otoczenie szczególną opieką osób starszych i innych osób o obniżonej odporności. W szczególności chodzi o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych, a także po prostu rozmowę.

  Służby sanitarne i opieka zdrowotna pracują całą dobę i dokładają wszelkich starań, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne w Polsce.

  Apelujemy o racjonalne i odpowiedzialne zachowanie oraz stosowanie się do rekomendacji służb sanitarnych i profesjonalistów medycznych.

   

 • Rekrutacja i zapisy do szkoły

  Rekrutacja i zapisy do szkoły

  Szanowni Państwo, 

  poniżej zamieszczone są dokumenty dotyczące zapisu dzieci do szkoły oraz rekrutacji na rok szkolny 2020/2021.

  Zapisu dziecka do szkoły dokonują rodzice lub prawni opiekunowie.

  Przy zapisie potrzebny jest do wglądu akt urodzenia dziecka i numer PESEL.

  Zaświadczenie o spełnianiu rocznego przygotowania przedszkolnego w roku szkolnym 2019/2020.

  Zgłoszenie do klasy I dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły: 26 lutego - 5 marca 2020 r.

  Złożenie wniosku (dzieci zamieszkałe poza obwodem) o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym: 9 marca – 31 marca 2020 r.

  Komunikat_Rekrutacja_i_zapisy_do_szkol_podstawowych.docx

  Zarzadzenie-Klasy_I.pdf

   

  Karta_zgloszenia_do_kl_1_OBWOD(5).pdf

   

  Wniosek_przyjecia_do__kl_1_(poza_obwodem)(3).pdf

  oswiadczenie_woli(3).pdf

   

  Karta_zgloszenia_na_swietlice_(3).pdf

  odbior_dzieci_-_upowaznienie(2).pdf

   

  oswiadczenie_pielgniarka(1).pdf

   

  Wniosek_o_przyjecie_do_szkoly.pdf

   

  W razie pytań zapraszam do kontaktu telefonicznego: 22 782 50 11 z sekretariatem szkoły lub dyrektorem lub na spotkanie indywidualne z dyrektorem szkoły.

   

  Dyrektor 

  Katarzyna Tomporowska

   

   

 • „Jan Paweł II - Przyjaciel dzieci i młodzieży”

  Gminna Biblioteka Publiczna im. Ks. J. Twardowskiego w Jabłonnie zaprasza do udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym dla dzieci i młodzieży pt.: „Jan Paweł II - Przyjaciel dzieci i młodzieży”.

 • Warszawska Syrenka

  4 marca odbyły się szkolne eliminacje 43 edycji Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka dla uczniów klas I-III i IV-VIII. 

  Jury w składzie: Anna Grzywacz, Ewa Ernest, Justyna Jędrzejewska, Katarzyna Makowska - Kubal z przyjemnością informuje, że do etapu gminnego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

  W kategorii klas I- III:

  1. Olga Siewiorek     
  2. Asia Szmigiel        
  3. Zosia Jakubowska  

  W kategorii klas IV-VI:

  1. Julia Czyżewska
  2. Marysia Rynkiewicz
  3. Marta Pińkowska

  W kategorii klas VII-VIII

  1. Dominika Grzywacz

  Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

 • Spotkanie z poetką Panią Hanną Niewiadomską

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarzy, który obchodzimy 3 marca, uczniowie klas pierwszych  i drugiej brali udział w spotkaniu z poetką, autorką zbioru wierszy dla dzieci „Bajczytanki Pani Hanki” - Panią Hanną Niewiadomską. Dzieci zapoznały się z twórczością poetki i wysłuchały czytanych przez nią wierszy. Podczas spotkania dowiedziały się jak powstają utwory i skąd się biorą pomysły na ich napisanie. Poznały również proces powstawania książki i razem z autorką napisały własny wiersz oraz nadały mu tytuł. Dziękujemy za pouczające i twórcze spotkanie. Z niecierpliwością czekamy na nowe wiersze.

 • Kolejne spotkanie Eksperymentowo

  Tym razem, podczas eksperymentów na świetlicy, dzieci tworzyły sztuczny śnieg.

  Zaangażowanie dzieci w odkrywaniu nowinek jest coraz większe, zapraszamy na kolejne spotkania z eksperymentami. 

 • INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

  INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORA SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z PÓŁNOCNYCH WŁOCH

  (Opracowano na podstawie danych ECDC oraz WHO) Warszawa, 25.02.2020 r.

  W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania,) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

  Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:

  1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

  a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.

  b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

  3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

  Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.

  Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

  Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

  Ze względu na obecnie wysoką aktywność grypy sezonowej w krajach Półkuli Północnej należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciw grypie sezonowej.

 • Informacje o obiadach

  Informacje o obiadach

  Szanowni Państwo,

  od stycznia 2020 roku obowiązywać będą nowe deklaracje na obiady

  Chot__2_JADLOSPIS_02-06.03.doc

  info_-Marzec_ChOT_2_2019.docx

  info_-LUTY_ChOT_2_2019.pdf


  deklaracja_SP_2-20(1).pdf • Szkolny Konkurs Recytatorski "Gramy w zielone" dla klas I-III

 • Konkurs na dinozaura z recyklingu

 • Dzień Dinozaura

  26 lutego na świeicy obchodziliśmy święto znanych prehistorycznych stworzeń. W "Dzień Dinozaura" dzieci mogły poznać życie tych fascynujących gadów, Panie przygotowały wiele ciekawych propozycji zajęć i zabaw. Dzieci słuchały z zainteresowaniem wiadomości o Dinozaurach, z zaciekawieniem oglądały albumy, figurki dinozaurów oraz film edukacyjny. Wspólnie stworzyły obraz xxl "Świat dinozaurów" oraz recyklingowego dinozaura.

 • ŻYWA LEKCJA PRZYRODY

  W dniu dzisiejszym dzieci z klas pierwszych i drugich brały udział w ŻYWEJ LEKCJI PRZYRODY, której tematem były węże. Wśród okazów, które dzieci mogły podziwiać, a nawet pogłaskać były m.in. boa dusiciel, boa tęczowe i pyton tygrysi- albinos.

 • Pamiętamy!

  Pamiętamy!

  Jednym z filarów tożsamości Państwa jest pamięć o jego historii.

  Historia Polski obfituje w wiele wydarzeń, o których My jako naród powinniśmy pamiętać. Do jednych z takich wydarzeń zalicza się Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych.

  Uroczystości obchodu tego dnia odbędą się w niedzielę 1 marca w Chotomowie i rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 18:00. Po Mszy, uczestnicy wraz z Kompanią Wojska oraz orkiestrą dętą GCK w Chotomowie przejdą pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945 (przy rondzie w Chotomowie), gdzie zostanie odczytany Apel Poległych oraz nastąpi złożenie kwiatów.

  Serdecznie zapraszamy w imieniu Organizatorów.

 • Konkurs na kartkę wielkanocną

  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu na projekt Gminnej Kartki Wielkanocnej.

  Pracę należy wykonać, dowolną płaską techniką plastyczną, po czym przekazać nauczycielowi  - Pani Annie Dziewiacień - Dobosz - do 10 marca 2020 r.

  Trzy najlepsze prace z terenu Gminy zostaną profesjonalnie opracowane i wysłane wraz z gminnymi życzeniami.

  Na wszystkich uczestników czekają drobne upominki i dyplomy!

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • sekretariat@sp2chotomow.pl


  Szkoła Podstawowa nr 2
  im.Orła Białego
  ul. Partyzantów 23
  05-123 Chotomów


 • 22 782 50 11,
  22 782 58 53,
  22 782 51 44


Galeria zdjęć