• XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
        • Biegi przełajowe

• 07.05.2023
          • 28 kwietnia 2023r. uczeń naszej szkoły Kacper Rutkowski z kl. 8a uczestniczył w zawodach finałowych w indywidualnych biegach przełajowych w ramach XXV Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej.

Zawody odbyły się w Kamionie Gmina Młodzieszyn koło Sochaczewa. Biegi odbywały się na trasie im. Roberta Lewandowskiego, Kacper zajął 26 miejsce na dystansie 1000 m, rywalizując w grupie ok. 80 najlepszych biegaczy z klas ósmych z woj. Mazowieckiego, wyłonionych w etapach powiatowym i międzypowiatowym.

Serdecznie gratulujemy Kacprowi.

• 2 w 1, czyli integracja i nauka

• 07.05.2023
          • W dniu 27 kwietnia uczniowie klasy 4a i 4c  pod opieka Pani Justyny Jędrzejewskiej, Pani Anny Dziewiacień -Dobosz, Pani Doroty Wójtowicz i Pani Ireny Koper pojechali do jednego z największych centrów nauki w Europie, czyli Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Uczniowie zwiedzali Planetarium, gdzie odbyli  astronomiczną podróż podczas której mogli zobaczyć konstelacje gwiazd, meteory z roju Lirydów. Dowiedzieli się również jak satelity i badania naukowe pomagają nam lepiej zrozumieć wszechświat.

Uczniowie mieli także możliwość obejrzeć strefę eksperymentowania z blisko 200 eksponatami, gdzie mogli przeprowadzić samodzielnie eksperymenty oraz zrozumieć zjawiska związane z falami czy prądem. Obejrzeli  również autonomiczny samochód i robota Mikołaja Kopernika. Każdy z uczestników mógł poczuć się jak badacz i odkrywca.

• Konkurs plastyczny ,,Moja mama"

• 05.05.2023
          • Zapraszamy dzieci i młodzież od 3 roku życia po licealistów do wzięcia udziału w Gminnym Konkursie Plastycznym „Moja Mama" pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Jabłonna Pana Jarosława Chodorskiego.

Konkurs zakłada wykonanie pracy plastycznej techniką malarską (pastele, farby) lub rysunkową (ołówek, węgiel) w formacie  A4 lub A3, przedstawiającej mamę podczas wykonywania codziennych zadań (czynności).

Prace z dopiskiem konkurs plastyczny "MOJA MAMA" należy przesłać pocztą lub dostarczyć osobiście do Placówki w Chotomowie Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie do 23.05.2023 r. (decyduje data wpłynięcia).

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w czasie wydarzenia plenerowego 01.06.2023r. w Jabłonnie.

Regulamin i informacje na stronie www.gckjablonna.pl

• Święto flagi

• 02.05.2023
          • W pierwszych dniach maja obchodzimy w Polsce ważne święta państwowe. Obok Święta Pracy - 1 maja, dla nas Polaków szczególnie ważne są: Święto Flagi - 2 maja i Święto Konstytucji - 3 maja.

Decyzją Sejmu RP z 2004 roku dzień 2 maja ustanowiono Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym dniu w szczególny sposób - z dumą - prezentujemy naszą Biało–Czerwoną flagę. Jak czytamy na stronie internetowej MSWiA (https://www.gov.pl/web/mswia/2-maja-dniem-flagi-rzeczypospolitej-polskiej):

• „Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8”.
            • „Flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami(…)”
            • święto ma na celu „wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych”.

Pamiętaj wywieś biało- czerwoną i bądź z niej dumny!

Na profilu FB szkoły został zamieszczony film z szkolnej akademii. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tańca z symbolami narodowymi wykonanego przez uczennice klasy IVa pod opieką pani Justyny Jędrzejewskiej.

• Aktywny tydzień w świetlicy szkolnej

• 01.05.2023
          • Miniony tydzień w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy od Europejskiego Dnia Śniadania, który w tym roku przypadał na 24 kwietnia. Rozmawialiśmy o tym, jak przygotować i dlaczego należy jeść śniadanie. W kolejnych dniach omawialiśmy zasady zdrowego żywienia. Dzieci oglądały filmy edukacyjne i wspólnie wykonały plakaty promujące zdrowe śniadanie. Codziennie pamiętaliśmy także o zajęciach ruchowych- ćwiczeniach z przyborami, pokonywaniu torów przeszkód oraz tańcu.

Nie zapomnieliśmy o zbliżających się świętach majowych. Były zajęcia na temat początków naszego państwa, dawnych i dzisiejszej stolicach Polski, symbolach narodowych oraz o tym, co to jest konstytucja i jakie ma znaczenie dla Polaków. Były zagadki i quizy. Dzieci oglądały różne ilustracje i filmy edukacyjne, a podczas warsztatów plastycznych zrobiły wiele prac w barwach narodowych. We wszystkie zajęcia bardzo się angażowały, były zainteresowane i chętnie wspólnie się bawiły.

• Konstytucja 3 Maja

• 01.05.2023
          • Rozpłynęła się już pieśń radosna,

głośnym echem po ojczystym kraju,

- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”

W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, uczniowie klasy 6a oraz 6b pod opieką Pani Justyny Jędrzejewskiej przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród uczniów oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Uczniowie w krótkiej lekcji historii przybliżyli nam wydarzenia z 3 maja 1971 roku, mówiąc o ich kontekście historycznym oraz wpływie na dzieje Polski.

Musimy pamiętać, że nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

Wzruszającym momentem był taniec uczennic klasy IV a z barwami ojczystymi, który był nawiązaniem do obchodzonego w dniu 2 maja Święta Flagi oraz wykonany przez uczennicę utwór muzyczny ,,Kocham wolność."