W dniach 4 - 7 maja 2017 r. uczennice klasy 3a, finalistki Ogólnopolskiego Konkursu "O tym nie można zapomnieć .... - spotkania z osobami, które przeszły piekło obozów i deportacji podczas drugiej wojny światowej", pod honorowym patronatem Agaty Kornhauser - Dudy, małżonki prezydenta RP, Aleksandra Konarzewska, Zuzanna Wąsik i Zuzanna Pysiewicz, pod opieką opiekunów Eweliny Kościesza i Marcina Kościesza, brały udział w wyjeździe do Niemiec w ramach obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu KL Ravensbrück.
Pierwszy dzień uczestnicy wyjazdu spędzili w Berlinie. Podziwiali miasto, w którym przeszłość - często bardzo trudna, zmusza do wielu refleksji. Podczas zwiedzania Berlina mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych miejsc tego wspaniałego miasta między innymi najdłuższy fragment zachowanego Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską, Reichstag, bulwar Unter den Linden, Pomnik pomordowanych Żydów Europy. Mieli również okazję spaceru główną aleją Berlina, która jest wizytówką miasta. Dodatkową atrakcją była wizyta w szkole polsko- niemieckiej, gdzie uczestnicy wyjazdu zaprezentowali stworzone przez siebie i nagrodzone w konkursie notacje filmowe. Podczas spotkania uczniowie z Polski i Niemiec mieli okazję na rozmowę i wymianę poglądów na temat II wojny światowej, systemu edukacji w Polsce i w Niemczech oraz na nawiązanie nowych znajomości. Padały różne pytania, spostrzeżenia i opinie.
Następnego dnia uczennice wraz z opiekunami zwiedzali teren byłego obozu i muzeum, które jest poświęcone pamięci więźniarek. Pod opieką Pań z Instytutu Pamięci Narodowej zapoznali się z warunkami życia obozowego, odwiedzili miejsca pracy więźniarek i poznali rytm dnia, który wyznaczała praca w obozie. Kolejnym etapem wizyty było zwiedzanie pobliskiej miejscowości Fürstenberg, której dzielnicą jest Ravensbrück.
KL to obóz koncentracyjny dla kobiet w III Rzeszy założony w listopadzie 1938 r. w pobliżu miejscowości Fürstenberg w Brandenburgii. Więziono w nim około 150 tys. kobiet, reprezentujących 40 narodowości. Wśród więzionych było około 40 tys. Polek, z których około 17 tys. zginęło.
Wyjazd do Ravensbürck to niezapomniana lekcja historii, która mogła się odbyć dzięki tak wspaniałej osobie, jak Pani Anna Klimowicz- inicjatorka projektu IPN, który uczniowie naszej szkoły zrealizowali.