Powrót po weekendzie majowym dla naszych uczniów był czasem obfitującym w wiele wydarzeń oraz akcji, w ramach obchodzonego w dniach 6 – 10 maja Tygodnia Kultury Europejskiej. Każdego dnia od poniedziałku do czwartku uczniowie poznawali kolejne ciekawostki z różnych zakątków Europy.
Poniedziałek upływał nam pod zanikiem kultury, sztuki i muzyki. Podczas przerw śródlekcyjnych uczniowie mogli wysłuchać tradycyjnych narodowych utworów muzycznych przygotowanych przez Panią Milenę Rębiejewską, zaś w szkolnej bibliotece mogli wypożyczyć wybraną pozycję książkową z kanonu autorów europejskich w ramach przygotowanej przez Panią Dorotę Wójtowicz wystawę literatury europejskiej.
Pani Anna Dziewiacień – Dobosz ogłosiła konkursu plastyczno – literacki, w którym uczniowie mieli za zadanie wykonać projekt okładki książki, poniżej prezentujemy wyniki:
- 1 miejsce - Sofia Kozhevnikowa - 7b
- 2 miejsce - Amelia Majchrowska -7b
- 3 miejsce - Pola Kubińska - 6b
Dzień Matematyki, czyli wtorek w ramach obchodów Tygodnia Kultury Europejskiej był okazją do innego spojrzenia na Królową Nauk. Uczniowie pod opieką Pani Katarzyny Tomporowskiej uczestniczyli w konkursie „Mistrz pamięci liczby π”, który polegał ma odtworzeniu z pamięci jak największej ilości kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego tej liczby. Najlepsi uczniowie to: Alicja Kubanek – klasa 7b – 71 cyfr, Filip Kuliś – klasa 6b -51 cyfr, Kamil – Kądzielski –Zysk - klasa 7b – 37 cyfr, Sofia Kozhevnikowa klasa 7b- 33 cyfry, Marysia Jaroszewska - klasa 4c -31 cyfr.
Kolejny konkurs to Rebusy matematyczne, które zaprezentowane były na szkolnym korytarzu. Zadaniem uczniów było odgadnięcie haseł pod rysunkami. W tej kategorii najlepszym uczniem okazał się Antoni Ślubowski – klasa 7b – rozwiązał 5 rebusów.
Uczennice klasy 7b prezentowały uczniom klas 4-8 humory z zeszytów szkolnych, ciekawostki o słynnych matematykach oraz zagadki matematyczne. Było ciekawie i na wesoło.
Na lekcjach matematyki uczniowie klas 4c, 5b, 6b wykonywali plakaty pt. „Cudaki matematyczne” oraz „Zwierzaki figuraki”. Dzieci wykazały się niesamowitą kreatywnością, a radosne kolory dominowały w ich pracach.
Uczniowie klasy 7b wcielili się w rolę szkolnych dziennikarzy, którzy w profesjonalny sposób korzystali z kamery zakupionej do szkoły w ramach programu Laboratoria przyszłości. „Co mówią uczniowie na temat matematyki?”, takie pytanie stawiali swoim koleżankom i kolegom.
Z okazji hucznie świętowanego dnia matematyki odbył się kiermasz matematycznych zagadek, nie zabrakło także kodowania oraz konkursu na samodzielnie stworzoną krzyżówkę europejsko-matematyczną, pod opieką Pani Ewy Chudzik oraz Pani Anny Szewczyk. Wyniki już niebawem.
Należy pamiętać, że matematyka to nie tylko rachunki i wzory. To ważny składnik kultury człowieka, budowany przez wieki.
Środa upłyną pod znakiem religii. Podczas zajęć lekcyjnych prowadzonych przez Panią Wiolettę Tracz uczniowie poznawali religie występujące na terenie Europy, ukazując pomiędzy nimi podobieństwa i różnice zastanawiali się czy istniej możliwość znalezienia wspólnego dialogu. Nie zabrakło także odniesienia do sfery sacrum, którą spotkamy w codziennym życiu zarówno w sztuce, malarstwie jak również architekturze.
Czwartek poświęcony był językowi. Klasa 6a podczas lekcji języka angielskiego uczestniczyła w zajęciach z użyciem okularów VR. Uczniowie przyjrzeli się swojemu sposobowi komunikacji. Zauważyli, że ich wiadomości do kolegów są coraz krótsze oraz że pojawiają się w nich emotikony. Omówiliśmy skróty, jakie najczęściej używane są w wiadomościach tekstowych. Następnie przenieśliśmy się w czasie do okresu, gdy pismo obrazkowe było już używane. Uczniowie odszyfrowali wiadomości zakodowane starożytnymi znakami, a następnie za pomocą okularów VR podziwiali oryginalne, barwne przykłady pisma obrazkowego. Uczniowie po obejrzeniu hieroglifów doszli do wniosku, że istnieje prawdopodobieństwo, że w przyszłości znów będziemy posługiwać się częściej obrazkami niż słowem pisanym, a tym samym nasz język zatoczy koło rozwoju. Natomiast klasy 7a oraz 8a odbyły wirtualne wycieczki po ciekawych miejscach kultury europejskiej, zwiedzając między innymi Londyn, Paryż, Berlin czy Wiedeń. Ponadto, na szkolnych korytarzach pojawiła się gra terenowa związana z Wielką Brytanią. Uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania wśród informacji w języku angielskim, rozwieszonych na terenie szkoły. Pytania dotyczyły m.in. historii języka angielskiego, elementów historii Wielkiej Brytanii oraz kultury brytyjskiej. Wyniki zostaną ogłoszone w najbliższym czasie, a najlepsi otrzymają niespodzianki. Wszystkie te aktywności przygotowali i poprowadzili nauczyciele języka angielskiego z naszej szkoły.
Uczniowie klasy IV a, pod kierunkiem Pani Anny Grzywacz, czytali informacje - ciekawostki dotyczące języka polskiego umieszczone na drzwiach do sal lekcyjnych. Potem poznali znane sentencje łacińskie przygotowane przez Panią Klaudię Klejnglas na gazetce ściennej. Następnie w czasie lekcji w formie zabawy mogli nauczyć się wielu słów ze starodawnej polszczyzny.
Podczas przerwy niektórzy uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami z języka polskiego przygotowanymi przez Panią Ewę Zomkowską.