W czasie Wielkiego Postu uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Orła Białego w Chotomowie mieli możliwość obejrzenia Misterium Męki Pańskiej podczas wycieczki do Czerwińska nad Wisłą.
13 marca 2015 roku liczna grupa gimnazjalistów wraz z opiekunami: Panią Dorotą Wołosiewicz, Panią Renatą Łubkowską oraz katechetką- Panią Wiolettą Tracz, która zorganizowała wyjazd, zwiedzała klasztor dawnego opactwa kanoników regularnych – jedną z największych i najwspanialszych świątyń romańskich.
Na uwagę zasługiwały zachowany we wnętrzu kościoła najokazalszy w Polsce romański portal oraz XIII-wieczne freski. Trzeba także pamiętać, że w Czerwińsku modlił się o powodzenie wyprawy wojennej król Władysław Jagiełło, który w lipcu 1410 roku wraz ze swym wojskiem przeprawiał się w tym miejscu przez Wisłę.
W czerwińskim opactwie obecnie działa Salezjański Ośrodek Emaus. Przewodnik w niezwykle zajmujący sposób opowiedział o działalności misyjnej Księży Salezjanów oraz przybliżył historię ciekawych eksponatów tematycznie zgromadzonych w gablotach. Można było zobaczyć między innymi: ręcznie malowane wachlarze, kimona przywiezione z Japonii, afrykańskie maski i obrazy, atrybuty szamana, a nawet skórę anakondy.
Następnie wszyscy wzięli udział w odprawionej w zabytkowej katedrze mszy świętej, po której nadszedł czas na obejrzenie Misterium Męki Pańskiej należącego do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego dramatu napisał ks. dr Franciszek Harazim, muzykę zaś skomponował ks. dr Antoni Hlond.
Należy podkreślić wartość artystyczną Czerwińskiego Misterium, w którym biorą udział profesjonalni aktorzy oraz młodzież ze środowisk salezjańskich. Jednak dla widzów udział w spektaklu był przede wszystkim przeżyciem duchowym, doświadczeniem uczestniczenia w ostatnich godzinach życia Jezusa Chrystusa oraz radości płynącej z Niedzielnego Poranka, radości Zmartwychwstania.
Zachęcamy wszystkich, by wybrali się do Czerwińska - miejsca malowniczego, skłaniającego do refleksji oraz zadumy nie tylko nad naszą historią, lecz także duchowością.