Uczniowie klasy 7b podczas dwóch godzin wychowawczych prowadzonych przez Panią Katarzynę Tomporowską zastanawiali się, co oznacza bycie „normalnym” i z czym wiąże się poczucie odmienności.
Tytułowa bohaterka filmu, którzy obejrzeliśmy to Ninnoc, dziewczynka, która czuje się inna od swoich rówieśników. Walczą w niej przeciwstawne tendencje – z jednej strony nie chce dopasowywać się za wszelką cenę do otoczenia, z drugiej – obawia się odrzucenia, którego doświadczała już wcześniej. Film stanowi zapis refleksji dziewczynki na temat odczuwanej przez nią własnej inności i wrażliwości.
Po obejrzeniu filmu uczniowie dochodzą do konkluzji, że nigdy nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, że zawsze będzie coś, co nas zaskoczy, więc nie można oceniać po pozorach. Wychowujemy się w różnych rodzinach, różnych sytuacjach, a ludzie mają problemy, o których nie wiemy, i rzeczy, które sprawiają, że są tacy, a nie inni.
Uczniowie po dyskusji otrzymali spinacze, które mieli najstaranniej je rozprostować, tak aby każdy uczeń uzyskał prosty drucik. Gdy już wszyscy wykonali zadanie nastąpiła trudniejsza część. Musieli sprawić, by drucik na nowo stał się spinaczem, jak najbardziej podobnym do tego, który dostali na początku. ŻADEN ze spinaczy nie był idealny. Tak jest w życiu: Po pewnym czasie coś pęka. Coś, czego nie da się naprawić. W człowieku, który jest dręczony, coś zostaje uszkodzone. To jak małe pęknięcie w przedniej szybie auta. Z czasem robi się duże. I szkło staje się kruche.
Niezależnie od starań, by człowiek wrócił do pierwotnej formy, już nigdy nie będzie do końca taki sam.