Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
Gminne Centrum Kultury w Chotomowie oraz Skierdach zaprasza na Bal Wszystkich Świętych.
Szczegłly na plakatach.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
Gminne Centrum Kultury w Chotomowie oraz Skierdach zaprasza na Bal Wszystkich Świętych.
Szczegłly na plakatach.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
z radością informujemy, że szkolny konkurs ,,Z darów jesieni" został rozstrzygnięty.
Poniżej prezentujemy wyniki konkursu:
I miejsce Joanna Kowalewska 2a
II miejsce Tymoteusz Jankowski 3b
III Liliana Mieciecka 2b
Wyróżnienia
Liliana Zadrzyńska 3a
Wojciech Skóra 1b
Blanka Chodakowska 2b
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
Ostatni tydzień w świetlicy szkolnej minął pod hasłem "Jesienne dary z sadu i ogrodu". Były rozmowy, pogadanki, prezentacje i filmy edukacyjne na temat jesiennych prac w sadach i ogrodach, "witaminowych smakołyków" i zimowych przetworów z nich robionych.
Dzieci słuchały wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima. Wykonywały różne prace plastyczno - techniczne, którymi ozdobiliśmy naszą świetlicę. Jest bardzo kolorowo 😊
20 października obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw, który był podsumowaniem całego tygodnia. Dzieci świetnie się bawiły rozwiązując zagadki i biorąc udział w zabawach ruchowych z chustą animacyjną.
Szanowni Państwo,
uprzejmie przypominam, że 26 października 2023 roku (czwartek) odbędzie się dzień otwarty w naszej szkole, według poniższego harmonogramu:
Godz. 17:30
Godz. 18:30
Podczas zebrania uzyskają Państwo informację:
Ponadto w godzinach 18:00 - 19:30 będą mieli Państwo możliwość odbyć indywidualne spotkania z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.
Serdecznie zapraszam.
Wioletta Tracz
dyrektor szkoły
Uczniowie klasy 7b podczas dwóch godzin wychowawczych prowadzonych przez Panią Katarzynę Tomporowską zastanawiali się, co oznacza bycie „normalnym” i z czym wiąże się poczucie odmienności.
Tytułowa bohaterka filmu, którzy obejrzeliśmy to Ninnoc, dziewczynka, która czuje się inna od swoich rówieśników. Walczą w niej przeciwstawne tendencje – z jednej strony nie chce dopasowywać się za wszelką cenę do otoczenia, z drugiej – obawia się odrzucenia, którego doświadczała już wcześniej. Film stanowi zapis refleksji dziewczynki na temat odczuwanej przez nią własnej inności i wrażliwości.
Po obejrzeniu filmu uczniowie dochodzą do konkluzji, że nigdy nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się wszystkiego o ludziach, że zawsze będzie coś, co nas zaskoczy, więc nie można oceniać po pozorach. Wychowujemy się w różnych rodzinach, różnych sytuacjach, a ludzie mają problemy, o których nie wiemy, i rzeczy, które sprawiają, że są tacy, a nie inni.
Uczniowie po dyskusji otrzymali spinacze, które mieli najstaranniej je rozprostować, tak aby każdy uczeń uzyskał prosty drucik. Gdy już wszyscy wykonali zadanie nastąpiła trudniejsza część. Musieli sprawić, by drucik na nowo stał się spinaczem, jak najbardziej podobnym do tego, który dostali na początku. ŻADEN ze spinaczy nie był idealny. Tak jest w życiu: Po pewnym czasie coś pęka. Coś, czego nie da się naprawić. W człowieku, który jest dręczony, coś zostaje uszkodzone. To jak małe pęknięcie w przedniej szybie auta. Z czasem robi się duże. I szkło staje się kruche.
Niezależnie od starań, by człowiek wrócił do pierwotnej formy, już nigdy nie będzie do końca taki sam.
Biblioteka to przyjazne miejsce dla każdego. Przekonali się o tym uczniowie klasy 2a, którzy w ubiegłym tygodniu odwiedzili nową Filię Biblioteki Publicznej w Chotomowie.
Uczniowie podczas spotkania zapoznali się ze sposobem wypożyczania książek, poszerzali swoją wiedzę na temat książek i bibliotek oraz rozwijali zainteresowania czytelnicze. Pani Marzena – bibliotekarka, przedstawiła dzieciom księgozbiór biblioteczny, wyjaśniła co oznaczają symbole na półkach. Dzieci podzielone na grupy musiały wykonać wyznaczone zadania, z którymi sobie sprawnie poradziły.
Najciekawszym jednak momentem była chwila z książką, którą uczniowie mogli sobie wybrać z półki, pooglądać i w wygodnej dla siebie pozycji poczytać. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć również bez głośnego czytania. Dlatego Pani Marzena przeczytała nam wiersz Wincentego Fabera pt. ”Czytelniczka”, który bardzo nam się spodobał.
Serdecznie dziękujemy za miłe i wartościowe spotkanie!
Zachęcamy wszystkich do odwiedzania nowej siedziby biblioteki w Chotomowie.
Niezależnie od wieku wszyscy posiadają emocje. Radość, gniew, strach, smutek, to tylko część z nich, które towarzyszą nam każdego dnia.
W jaki sposób je oswajać i okazywać? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze wiele innych usłyszeli uczniowie z klasy 1b podczas warsztatów prowadzonych przez naszego psychologa szkolnego, Panią Agnieszkę Czarnecką.
Na początku zajęć pani Agnieszka pokazała dzieciom krótkie filmiki ukazujące różne emocje. Potem dzieci wypowiadały się na temat tego, w których sytuacjach w życiu codziennym czują : gniew, smutek, strach, zdziwienie, radość. Słuchacze podkreślali, że w jednej chwili możemy mieć kilka emocji na raz i to nie jest nic złego. Uczniowie chętnie mówili o tym, jakie mają sposoby, na to aby rozładować złość, gniew oraz pozbyć się strachu czy smutku. Na koniec zajęć dzieci kolorowały postać - siebie, wraz z towarzyszącymi mi emocjami i uczuciami. Warsztaty upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Cel zajęć został osiągnięty. Dzieci zgodnie stwierdziły, że są różne sposoby, by rozładować negatywne emocje, a agresja budzi agresję i nigdy nie prowadzi do niczego dobrego.
Dziękujemy pani Agnieszce za bardzo ciekawą, ważną i pouczajacą lekcję.
W minionym tygodniu uczniowie uczęszczający na świetlicę pod opieką Pani Anety Narejko przyłączyli się do akcji #CodeWeek.
Budując i programując nosorożca miały okazję nauczyć się podstaw programowania, a zaprogramowany mini robocik, który porusza się w określony przez dzieci sposób, a także wydaje określone w programie dźwięki sprawił uczniom wiele radości.
Na profilu Fb szkoły opublikowano efekt pracy w postaci krótkiego filmiku.
Drodzy Uczniowie,
serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie ,,Dyniowe wariacje".
Własnoręcznie ozdobione dynie proszę przynieść do świetlicy szkolnej 23 października (poniedziałek).
Każda dynia startująca w konkursie musi mieć dołączoną karteczkę informacyjną zawierającą imię i nazwisko autora oraz klasę.
Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu 7 listopada, dla zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I - III oraz IV - VIII czekają nagrody.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
chociaż do Świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze ponad dwa miesiące, to musimy przyznać, że czas biegnie bardzo szybko.
Tradycją naszej szkoły jest organizowany przed świętami kiermasz Bożonarodzeniowy, który cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów, rodziców, dzieci oraz pracowników szkoły.
Dlatego serdecznie zapraszamy do przyłączenia się i wsparcia Kiermaszu Bożonarodzeniowego.
Cel jak zawsze szczytny, bo charytatywny ;)
Wszystkie ozdoby i dekoracje oraz półfabrykaty do ich wykonania prosimy przynosić do świetlicy szkolnej do Pani Anny Dziewiacień- Dobosz oraz Pani Malwiny Wolskiej.
Więcej informacji już wkrótce ;)
Pamiętajmy. Dobro wraca !
Szycie i haftowanie to umiejętności, które mogą przydać się w życiu. W ramach programu "Laboratoria przyszłości"na zajęciach świetlicowych dzieci poznały kolejny ręczny ścieg "kryty".
Szyły woreczki ozdabiając je guziczkami i koralikami oraz miniserwetki, na których haftowały prostym ściegiem "satynowym" wybrane wzory owoców. Utrwalały takie umiejętności jak samodzielne nawlekanie igieł, przyszywanie guziczków, zszywanie dwóch kawałków materiału, posługiwanie się szablonami, używanie naparstka i oszczędne wykorzystanie materiału. Praca ta stała się jednym z ulubionych zajęć dzieci w świetlicy szkolnej.
Idea tak zwanego „Dnia Papieskiego” narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jego obchody na stałe związały się z dniem 16 października, a więc dzień wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tegoroczne święto jest wyjątkowe ponieważ dziś przypada 45 rocznica wyboru Polaka na Stolicę Piotrową. Wyboru, który na stałe zmienił dzieje Polski i świata. Podczas Dnia Papieskiego pochylamy się co roku nad jednym z aspektów nauczania Jana Pawła II. Zgłębiając to, co mówi do nas nasz Wielki Rodak, przypominamy sobie jego niezwykłe życie i dziękujemy Bogu za jego osobę. Tegoroczne hasło to Św. Jana Paweł II. Cywilizacja życia".
Jan Paweł II mówił: ,,W młodych drzemie szczególnie silna „wola życia”, w ich marzeniach i nadziejach." Stąd prośba papieża, aby młodzi stawali się „prorokami życia”: „Bądźcie prorokami słowem i czynem, buntując się przeciw cywilizacji egoizmu, która często traktuje człowieka jako narzędzie zamiast jako cel, depcząc jego godność i uczucia w imię korzyści materialnej." Będąc już w podeszłym wieku papież docenił typowe dla młodego wieku pragnienia życia czystego, pięknego, spełnionego: „Drodzy młodzi, niech was nie zadowala nic co jest poniżej najwyższych ideałów! Nie dajcie się zniechęcić tym, którzy rozczarowani życiem nie słyszą głębszych i bardziej autentycznych pragnień ich serca. Macie rację gdy nie godzicie się na nijakie rozrywki, przelotne mody i propozycje, które was umniejszają. Jeśli zachowacie wielkie pragnienie Boga, zdołacie uniknąć przeciętności i konformizmu, tak rozpowszechnionych w naszym społeczeństwie”.
W dniu dzisiejszym nasza szkolna młodzież, także pamiętała o Wielkim Polaku, poprzez uczestnictwo w grach, zabawach oraz testach wiedzy przygotowanych przez Panią Wiolettę Tracz - nauczyciela religii przy wspólpracy z uczennicami klasy 7a: Wiktorią Bober, Karoliną Chmielewską, Patrycją Cholewicką oraz Marią Pielaszkiewicz.
Labirynty, wykreślanki, zaszyfrowane hasła dostosowane do wieku uczniów, czy wreszcie gra terenowa, to atrakcje, które w dniu dzisiejszym czekały na uczniów w kąciku papieskim, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Najwięcej emocji wywołała gra terenowa dotycząca życia Korola Wojtyły późniejszego Jana Pawła II. Porozwieszane na tablicach informacyjno - edukacyjnych w szkole informacje z życiorysu świętego i załączona do nich krata gry sprawiły młodzieży wiele emocji, tym bardziej, że gra odbywała się na czas, a za jej poprawne i jak najszybsze rozwiązanie przewidziana jest nagroda.
Swoją wiedzę mogli sprawdzić także dorośli w krótkim teście wiedzy, nie zabrało chętnych i odważnych, za co serdecznie dziękujemy.
Dodatkowym wymiarem świętowania tego dnia były biało - żółte stroje uczniów.
Serdecznie dziękuję za udział w dzisiejszym święcie,
Wioletta Tracz - katecheta
Zgodnie z zapowiedzią nowy tydzień rozpoczął się od kolejnych warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego prowadzonych w ramach Dnia Zdrowia Psychicznego obchodzonego 10 października.
Tym razem uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez Panią Milenę Rębiejewską.
16 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności i Walki z Głodem. Według raportu opublikowanego przez organizację humanitarną Global Network Against Food Crises, która powołana została w 2016 r. przez Unię Europejską, Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa i Światowy Program Żywnościowy w 2021 roku 142 miliony ludzi w 40 krajach znajdzie się w kryzysie żywnościowym, a kolejne 155 tysięcy stanie w obliczu katastrofy. Ponad 75 mln dzieci na świecie poniżej piątego roku życia było zbyt niskich, a ponad 15 mln – zbyt chudych z powodu ograniczonego dostępu do żywności. Są to najtragiczniejsze ustalenia od czasu, gdy raport został po raz pierwszy sporządzony
w 2016 roku.
Wolontariusze w składzie: Milena Trzaskoma, Wiktoria Bober, Zofia Chylińska, Patrycja Cholewicka, Mateusz Gawałko, Maksymilian Kozłowski z klasy VII a, Alicja Dejniak, Wiktor Szczuka z klasy VII b oraz Lena Krupka, klasa VI b pod opieką Pani Mileny Rębiejewskiej przygotowali kanapki, które zostaną przekazane dla Fundacji Daj Herbatę. Kanapki zostaną przekazane bezdomnym, którzy odbierają posiłek na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Dziękujemy Pani Ewie Chudzik, która przewiezie kanapki do punktu w Warszawie.
Jednocześnie zachęcamy do wzięcia udziału w zbiórce żywności, która również zostanie przekazana dla Fundacji Daj Herbatę, dziś z kanapkami został dostarczona dostarczona pierwsza tura produktów.
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy na ,,Warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców" orgaznizowanych przez Poradnię Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej w Legionowie.
Szczegóły w załączniku poniżej.
Szanowni Państwo,
serdecznie zachęcamy do skorzystania z oferty Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Legionowie.
10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Święto to obchodzone jest corocznie od 1992 roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (WFMH). W tym roku hasło obchodów brzmiało: „Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem"
Wydarzenie ma zwrócić uwagę opinii publicznej na problematykę zaburzeń psychicznych oraz promować zdrowie psychiczne.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO):
Przewiduje się, że liczba chorych za zaburzeniami psychicznymi nadal będzie się zwiększać. Z prognoz WHO wynika, że do 2030 r. depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie, dlatego tak ważna jest profilaktyka i edukacja.
Mając na względzie zwrócenie uwagi młodego pokolenia na ten ogromny problem zespół specjalistów szkolnych w składzie: Pani Agnieszka Czarnecka - psycholog, Pani Katarzyna Makowska - Kubal - pedagog oraz Pani Milena Rębiejewska - pedagog w minionym tygodniu prowadziły zajęcia edukacyjne w klasach dotyczące zdrowia psychicznego, umiejętności dbania o nie oraz form i mozliwości pomocy chorym.
Ciąg dalszy zajęć w najbliższym tygodniu.
Poniżej zamieszczamy artykuł informacyjno - edukacyjny dotyczący zdrowia psychicznego.
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
przed 250 laty powstała Komisja Edukacji Narodowej, która stała się podstawą nowoczesnej edukacji i pozwoliła przetrwać ciężki czas zaborów. Również dzisiaj edukacja jest wspólnym dobrem, a proces kształcenia i wychowania zadaniem trudnym i wymagającym. Co roku podkreślamy rolę edukacji i misję Nauczyciela, który codziennie staje przed powierzonymi mu uczniami i dokłada wszelkich starań, aby nauczyć młode pokolenie, które w przyszłości będzie kształtować dzieje świata.
Drodzy Nauczyciele z okazji Dnia Edukacji Narodowej składam Wam podziękowania za codzienną pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą. Jestem przekonana, że z wiedzy, którą Państwo przekazujecie, Wasi wychowankowie będą korzystać przez resztę swojego życia.
Ufam, że dzięki Państwa zaangażowaniu będą mieli odwagę podejmować niełatwe wyzwania współczesnego świata, rozwijać zainteresowania i osiągać sukcesy. W dniu Naszego święta życzę Państwu dużo sił, energii, twórczej pasji oraz licznych sukcesów i zadowolenia podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.
Dziękuję także Pracownikom Administracji i Obsługi za wkład w życie szkoły. Państwa trudna i ciężka praca umożliwia nam wszystkim edukację w dobrze zorganizowanym i przyjaznym środowisku. Życzę Państwu wiele zdrowia i sił w codziennej, coraz bardziej wymagającej rzeczywistości.
Wam drodzy Uczniowie, życzę abyście zawsze chcieli wiedzieć więcej, odkrywać w sobie swoje pasje, oraz rozwijać ciekawość świata i ludzi, Wykorzystajcie bardzo dobrze dany Wam czas edukacji, tak, aby w dorosłym życiu cieszyć się owocami ciężkiej i trudnej pracy w okresie szkolnym.
Państwu, drodzy Rodzice dziękując za aktywne uczestnictwo w życiu szkoły, oraz okazywaną życzliwość, życzę dalszej owocnej współpracy w naszym wspólnym celu - wychowaniu Państwa Dzieci, a naszych Uczniów na wartościowych i dobrych ludzi.
Składam serdeczne podziękowania za wszelkie życzenia z okazji dzisiejszego święta kierowane do nas przez rodziców i uczniów.
Wioletta Tracz
dyrektor szkoły
Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem państwowym - świętem oświaty i szkolnictwa wyższego. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773. Warto dodać, że Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce i pierwszą tego typu instytucją w Europie.
To właśnie z tej okazji w dniu dzisiejszym w naszej szkole, usłyszeć można było liczne podziękowania i życzenia kierowane w stronę nauczycieli i pracowników szkoły przez uczniów, za które serdecznie dziękujemy.
Nasi uczniowie pamiętają nie tylko o swoich obecnych nauczycielach, ale także tych, których nie ma pośród nas, a którzy swoją pracą i ogromnym sercem czynili wiele dobra dla miejscowej społeczności szkolnej.
W ramach pamięci o zmarłych pracownikach oświaty w dniu wczorajszym uczniowie klasy 5a pod opieką Pani Wioletty Tracz oraz Pani Ireny Koper udali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na mogile nauczycielskiej rodziny - Państwa Pustelników.
Odwiedziny miejsca wiecznego spoczynku dyrektora szkoły stały się okazją do rozmowy na temat historii edukacji na terenie Chotomowa.
Dzisiejszy dzień w naszej szkole był dniem podsumowującym szkolne obchody święta tabliczki mnożenia zorganizowanego przez Panią Bogusławę Słomę - nauczyciela matematyki.
Uczniowie klas czwartych biorący udział w konkursie na lapbook z tabliczką mnożenia otrzymali dyplomy udziału w konkursie.
Na szczególne wyróżnienie zasługuje dwójka naszych uczniów: Zofia Szajerka - uczennica klasy 4a oraz Mateusz Swianiewicz - uczeń klasy 4b, bowiem w matematycznych zmaganiach z tabliczki mnożenia uczniowie wykazali się wiedzą na etapie klasy ósmej, co oznacza, że rozwiązali zadania o dwa poziomy wyżej niż rówieśnicy z klasy.
Serdecznie gratulujemy matematycznego talentu i życzymy dalszych sukcesów.
Powered by aSc EduPage