• Aktualności

    • Tydzień zdrowia - dzień piąty
     • Tydzień zdrowia - dzień piąty

     • 30.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      za nami tydzień kroczenia po edukacyjno – zdrowotnej ścieżce, która była doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy zdrowotnej, utrwalenia nowych nawyków oraz odbudowania więzi koleżeńskich podczas przygotowywania pysznych i zdrowotnych kanapek, sorbetów owocowych, owocowych sałatek czy kulinarnych przekąsek.

      Można powiedzieć, że zgodnie z tradycją zdrowego tygodnia piątkowy szkolny poranek rozpoczął się od ćwiczeń na sali gimnastycznej, które ze względu na uroczystości szkolne uchwalenia Konstytucji 3 maja i strój galowy założony przez wielu uczniów polegały głownie na ćwiczeniach mięśni posturalnych kształtujących nawyk prawidłowej postawy ciała. Oczywiście nie obyło się bez wspólnej ,,Belgijki". Zajęcia prowadzili uczniowie klasy 8b: Dominika Czajka, Michał Bednarczyk i Mateusz Gaćkowski pod okiem Pani Marty Lach i Pani Elizy Nozderko.

      Także tradycyjnie zdrowotna aktywność prowadzona była na świetlicy szkolnej. Uczęszczające na świetlice dzieci, zdobywały wiedzę jak można w łatwy sposób ,,rozprostować kości”.

      W piątek odbyła się już piąta a zarazem ostatnia edycja „Zdrowotnego koszyczka”. W dniu dzisiejszym opiekę nad akcją prowadzała Pani Sylwia Wojciechowska-Świętanowska. Uczniowie losowali rymowanki dotyczące zdrowia i dobrego samopoczucia.

      W ramach akcji Tydzień Zdrowia uczennice klasy 8b: Lena Szczerba, Emilia Skibińska pod opieką Pani Adriany Redlickiej przeprowadziły zajęcia w klasie 1b na temat ,,Co młodsi rozumieją poprzez zdrowie?". Uczniowie klasy klasy 1b bardzo chętnie opowiadali na ten temat. Najfajniejszą częścią zajęć była gra escape room, było tam 5 zadań i oczywiście hasło do odgadnięcia.

      To oczywiście nie jedyne działania, które łączyły w sobie wiedzę i zabawę. W klasie 1a pod opieką Pani Lucyny Zygan odbyły się zajęcie pt.” Gdzie kryją się witaminy?” w ramach, których uczniowie wykonali  plakaty informujące w jakich warzywach i owocach można spotkać witaminę A, B, C i D. Dowiedzieli się również za co odpowiedzialne są te witaminy i jaki wpływ mają na nasz organizm.

      Kulinarną przygodę przeżyli także uczniowie klasy 7a pod opieką Pani Anny Grzywacz. Przyrządzając  soki, sałatki, zdrowotne wrapy czy sushi udowodnili, że przygotowywanie zdrowego jedzenia to fajna przygoda.   ​​​​​​​

      Tygodniowy maraton zdobywania wiedzy o edukacji zdrowotnej podsumowali uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Anety Filipak wykonując edukacyjne plakaty.

      Miniony tydzień był dla całej społeczności szkolnej wyjątkowym wydarzeniem, wiele klas postanowiło kontynuować kolejne zdrowotne wydarzenia w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że każdy z nas przekonał się że zdrowe jedzenie jest smaczne i kolorowe, a do aktywności fizycznej potrzeba tylko chęci.

      Koordynatorem całego zdrowotnego wydarzenia był Pani Milena Rębiejewska – wicedyrektor szkoły.

    • Tydzień zdrowia - dzień czwarty
     • Tydzień zdrowia - dzień czwarty

     • 27.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      za nami czwarty dzień kroczenia po edukacyjno – zdrowotnej przygodzie.

      Tradycyjnie szkolny poranek rozpoczął się od ćwiczeń na sali gimnastycznej prowadzonych w dniu dzisiejszym przez uczniów klasy 8b - Aleksandra Kazimirskiego oraz Mateusza Gaćkowskiego pod opieką Pani Elizy Nozderko.

      Zdrowotna aktywność towarzyszyła także naszym świetliczakom, którzy ćwiczyli podskoki, zręczność oraz pokonywali tor przeszkód pod opieką Pani Anny Malinowskiej. Jak się okazało z każdym dniem, uczniowie coraz chętniej pokonują fizyczne wyzwania.

      Dzisiejszy dzień upłynął także pod znakiem edukacji zdrowotnej w ramach której uczniowie klasy 1a pod opieką Pani Lucyny Zygan stworzyli Piramidę Zdrowego Żywienia wykorzystując do tego produkty spożywcze. Z ogromnym zapałem wykonali również kolorowe, a przede wszystkim zdrowe kanapki, które ze smakiem zjedli na drugie śniadanie.

      Edukację dotyczącą zdrowego żywienia przygotowały także uczennice klasy 8b: Maja Nogaj i Weronika Ostrowska, które pod opieką Pani Adriany Redlickiej przeprowadziły w klasie 2b zajęcia warsztatowe na temat piramidy żywienia. Młodsi koledzy i koleżanki mieli za zadanie odpowiednio dopasować produkty spożywcze do wybranej kategorii żywieniowej. Dzieci chętnie angażowały się  i wykazały dużą wiedzę z zakresu zbilansowanego i pełnowartościowego posiłku potrzebnego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu.

      Kulinarne postępy w zdrowym odżywianiu poczynili także uczniowie klasy 3c, którzy pod opieką Pani Malwiny Wolskiej wykonali zdrowe sorbety owocowe. W klasowym oddziale odbyła się także pogadanka na temat zdrowego stylu życia, sięgając po wskazówki zawarte w piramidzie żywienia.

       

      ​​​​​​Z okazji trwającego tygodnia zdrowia, także uczniowie klasy 5a pod opieką Pani Anny Szewczyk, przy wsparciu Pani Katarzyny Makowskiej - Kubal, przygotowywali drugie śniadanie. Nie był to tylko krok do utrwalania zdrowych nawyków żywieniowych, ale także okazja do wspierania dzieci na drodze do samodzielności, bo nic nie smakuje tak dobrze, jak własnoręcznie przygotowany posiłek.

       

      Umiejętnością przygotowywania zdrowych posiłków wykazali się również uczniowie klasy 4b pod opieką Pani Katarzyny Kościeszy. Królowały sałatki owocowo - warzywne oraz pomysłowe kanapki. Była to wyjątkowa lekcja języka angielskiego podczas której uczniowie poznali nazwy wielu produktów spożywczych, przyborów kuchennych oraz czasowników przydatnych w kuchni.

      ​​​

      Kulinarną przygodę przeżyli także uczniowie klasy 6a, którzy pod opieką Pani Ewy Zomkowskiej przygotowali zdrowotną ucztę kulinarną zwracając uwagę, nie tylko na wartości odżywcze produktów spożywczych, ale także estetykę, pomysłowość i kreatywność podanych potraw.

      W dniu dzisiejszym nie mogło także zabraknąć edukacyjno - zdrowotnego wyzwania na zajęciach terapii pedagogicznej prowadzonych przez Panią Teresę Olendrzyńską.

      Wyprawa Drużyny Witamin do Krainy Wesołości rozpoczęła się od naboru witaminowych członków załogi, której zadaniem było opracowanie planu wyprawy. Pomimo tego, że Witaminowcy stworzyli mozolnie i starannie przygotowany plan podróży, to i tak na swojej drodze musieli pokonać Załogę Piratów – Czernej Próchnicy.

      Po stoczonej walce i dotarciu do Krainy Wesołości uczniowie wybudowali fabrykę soków warzywno – owocowych.

      W sekrecie Witaminowcy udostępniają nam przepis na wyśmienity przysmak długozdrowotności w postaci koktajlu warzywno – owocowego do przygotowania w domu.

      Składniki:

      • garść szpinaku,
      • 1 awokado,
      • 1 banan,
      • 1 jabłko,
      • Sok wyciśnięty z 1 pomarańczy,

      Wszystkie składniki należy wspólnie zmiksować. Do koktajlu można dodać łyżkę ziaren słoneczniki lub dyni.

                                          Witaminowcy życzą długiego, zdrowego i smacznego życia.

       

    • Powiatowe zawody w piłkę nożną dziewcząt
     • Powiatowe zawody w piłkę nożną dziewcząt

     • 27.04.2023
     • Po zwycięstwie nad wszystkimi szkołami w gminie przyszedł czas, aby zmierzyć się na szczeblu powiatowym.

      Dziś na stadionie w Woli Kiełpińskiej odbyły się zawody w ramach Igrzysk Dzieci.

      Nasza reprezentacja stawiła się na turnieju bardzo zmotywowana do walki i do zwycięstwa.

      Gra przebiegała ze zmiennym szczęściem- raz wygrana, kolejny raz przegrana. Ostatecznie w finale przyszło nam się zmierzyć z SP nr 8 w Legionowie w meczu o trzecie miejsce. Zacięta walka toczyła się aż do końca spotkania, które zakończyło się remisem 1:1. O wyniku miały zadecydować rzuty karne, których nasze reprezentantki strzeliły o jeden mniej od przeciwniczek i ostatecznie uplasowały się na czwartym miejscu.

      Starałyśmy się godnie znieść ból i gorycz porażki pocieszając się nawzajem. Gdy pierwsze emocje opadły uświadomiłyśmy sobie, że jesteśmy świetnym zespołem - zgranym, koleżeńskim i chętnym do wspólnego sportu i walki jeszcze nie jeden raz.

    • „Cudze chwalicie, swego nie znacie - wizytówka mojej Ojczyzny”
     • „Cudze chwalicie, swego nie znacie - wizytówka mojej Ojczyzny”

     • 27.04.2023
     • Zachęcamy uczniów klas czwartych oraz uczniów z Ukrainy do udziału w szkolnym projekcie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie - wizytówka mojej Ojczyzny”. 

      Celem projektu  jest:

      • kształtowanie więzi z krajem ojczystym, szacunku dla własnego państwa,
      • kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji,
      • rozwijanie aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej,
      • kształtowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych, państwowych,
      • szerzenie informacji nt. kraju wśród innych narodowości.

      Zadanie polega na stworzeniu wizytówki  kraju prezentującej:

      - sławnych rodaków,

      - słynne polskie/ukraińskie  budowle,

      - piękne miejsca,

      - święta  ( nie tylko narodowe),

      - przełomowe odkrycia (wynalazki),

      - ważne wydarzenia historyczne,

      - tradycyjne potrawy,

      - dyscypliny sportowe / sukcesy sportowe / sławnych sportowców,

      - słynne  książki / filmy, 

      - znane zespoły muzyczne,

      -  moje „naj”.

      Praca może być wykonana indywidualnie lub w grupie.

      Forma: plakat (duży format), lapbook lub album

      Termin: do 21 maja 2023 r.

      Można wybrać i szczegółowo opracować  tylko jeden lub kilka z powyższych punktów.

      Projekty dostarczamy do pań:  A. Grzywacz, K. Klejnglas,  i E. Zomkowskiej.

    • Międzyszkolny konkurs z języka niemieckiego
    • Tydzień zdrowia - dzień trzeci
     • Tydzień zdrowia - dzień trzeci

     • 26.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      za nami już trzeci dzień zdrowotno –edukacyjnych działań na terenie naszej szkoły.

      Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią dzień rozpoczął się od porannej gimnastyki, którą w dniu dzisiejszym  prowadzili chłopcy z klasy 8a: Tymon Sznee, Maksymilian Siedliski i Alan Bakura, pod opieką Pani Marty Lach oraz Pani Elizy Nozderko.

      Nie mogło zabraknąć również aktywności fizycznej na świetlicy szkolnej. Niestety pogodowa aura uniemożliwiła nam po raz kolejny korzystanie z zewnętrznego toru przeszkód. Jednak jak się okazało, już drugi dzień z kolei uczniowie przechodzą tor przeszkód w sali świetlicowej, co potwierdza nasze wczorajsze stwierdzenie, że do aktywności fizycznej najbardziej potrzebujemy chęci.

      Dziś w szkole odbyła się także trzecia edycja ,,Zdrowotnego koszyczka”. W dniu dzisiejszym uczniowie mogli zabrać zdrowotne rymowanki i powiedzenia roznoszone przez Panią Agnieszkę Czarnecką oraz Panią Agnieszkę Dowierciał. W dniu wczorajszym dystrybucją zdrowotnych przesłanek zajęła się Pani Sylwia Kalinowska.  

      Kulminacyjnym wydarzeniem dnia dzisiejszego była zdrowa rywalizacja sportowa, która odbywała się na sali gimnastycznej pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego – Pani Mary Lach, Pani Eweliny Kościeszy oraz Pana Radosława Czekirdy – a także niezastąpionej grupy uczniów z klasy 8a.

      W ramach zdrowotnej aktywności uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w próbach sprawności fizycznej. Wykonywali plank, czyli przysłowiową deskę dodatkowo klasy 4-6 przechodzili próbę sprawności mięśni brzucha, natomiast klasy 7-8 mierzyły się z skokiem w dal z miejsca.

      Najlepsze wyniki w kategoriach klas 4-6:

      -wśród dziewcząt: Klara G. kl.5b (brzuszki), Liliana Bodner kl.4c (deska)

      -wśród chłopców: Szymon Goschorski kl.5b (brzuszki), Łukasz Mazurek kl.4c (deska)

      Najlepsze wyniki w kategoriach klas 7-8:

      -wśród dziewcząt: Weronika Ostrowska kl.8b (skok w dal z miejsca), Dominika Czajka kl.8b (deska)

      -wśród chłopców: Bartosz Poświata kl.8a (skok w dal z miejsca), Sebastian Machnio kl.8a (deska).

      Po zakończonych próbach sprawnościowych okazało się, że uczniowie tak bardzo lubią wspólnie tańczyć ,,Belgijkę”, że każdy oddział wykonał swój taniec. Przykładowy film dostępny jest na profilu Fb szkoły.

      Nie mogło zabraknąć także sfery edukacyjnej, dlatego w dniu dzisiejszym uczniowie uczestniczący w zajęciach terapii pedagogicznej prowadzonej przez Panią Teresę Olendrzyńską, podjęli się edukacyjnego wyzwania, polegającego na:

      - utrwalaniu zasad pisowni ortograficznej owoców i warzyw,

      - wyszukiwaniu w piramidzie żywienia cennych składników potrzebnych do rozwoju dziecka,

      - rozwiązywaniu quizu ,,Czego potrzebuje ciało” – ćwicząc w ten sposób samoświadomość.

      Podczas prowadzonej przez nauczyciela zabawy w ,,Krainie Wesołości” dzieci odkrywały swoje emocje, wyszukiwały między sobą podobieństwa i różnice, poznawały naturalne sposoby osiągania dobrego samopoczucia.

      Przeprowadzone zajęcia uruchomiły wyobraźnię twórczą poprzez inscenizację komiksu ,,Supermocni”, zwróciły uwagę na empatię, szacunek do pomysłów innych osób, rozwijały umiejętność podejmowania grupowych decyzji oraz zwróciły uwagę nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również emocjonalne.

      Warto zaznaczyć, że prowadzone zajęcia nie są jednorazowym wydarzeniem, ale stanowią element cyklu zajęć z programu profilaktycznego ,,Jak żyć z ludźmi. Umiejętności interpersonalne”. Program rekomendowany przez MEN.

      Edukacyjne wyzwanie podjęli także najmłodsi uczniowie naszej szkoły – czyli klasa 1a pod opieką Pani Agnieszki Czarneckiej. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film o zdrowym odżywianiu, przeprowadzili pogadankę, a następnie wykonali plakat ,,Świadomość mam – o zdrowie dbam.”

      Drodzy Uczniowie,

      mamy nadzieję, że przeprowadzone dotychczas akcje i edukacyjne spotkania zachęciły Was do podejmowania zdrowotnego wyzwania. Do zobaczenia jutro na zdrowotnym szlaku edukacji i przygody.

    • Europejski Tydzień Szczepień 2023
     • Europejski Tydzień Szczepień 2023

     • 25.04.2023
     • Szanowni Państwo,

      w załączeniu przesyłam pismo Państwowego Powiatowego Inspektora  Sanitarnego w Legionowie dotyczące obchodów „ Europejskiego Tygodnia Szczepień 2023".

      Wioletta Tracz

      dyrektor szkoły


    • Tydzień zdrowia - dzień drugi
     • Tydzień zdrowia - dzień drugi

     • 25.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      za nami drugi dzień z obchodów szkolnego tygodnia zdrowia. Pomimo tego, że zewnętrzna aura nie sprzyjała aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a co najważniejsze pokrzyżowała nam wiele planów, to jednak się nie poddaliśmy.

      Już od godz. 7:50 chętni uczniowie stawili się w sali gimnastycznej na porannych ćwiczeniach prowadzonych w dniu dzisiejszym przez uczennice klasy 7a – Zofię Przychodzeń oraz Marlenę Chabros pod opieką Pani Elizy Nozderko oraz Pani Marty Lach.

      Troskę o zdrowie warto rozpoczynać od samego rana, co w dniu dzisiejszym udowodnili uczniowie klasy 4a pod opieką Pani Justyny Jędrzejewskiej, przygotowując zdrowe, smaczne, a co najważniejsze wartościowe w składniki odżywcze śniadanie. Mamy nadzieję, że po tak przygotowanym i spożytym śniadaniu uczniowie mieli siłę i energię do zdobywania wiedzy.

      W ślady starszych kolegów poszli uczniowie klasy 2a i 2b pod opieką Pani Aleksandry Jankowskiej oraz Pani Katarzyny Dziedzic, którzy  przygotowywali zdrowe kanapki. Drugoklasiści dowiedzieli się także o tym, jak ważne są warzywa w diecie oraz ilu cennych witamin i mikroelementów nam dostarczają. Mamy nadzieję, że od tego dnia nie będzie trzeba już nikogo zachęcać do jedzenia warzyw. ​​​​​​​

      Próbę kulinarnych zdolności zdrowego przygotowywania posiłków podjęli także uczniowie klasy 1b pod opieką Pani Elizy Nozderko, wykonując owocowe sałatki ze swoich ulubionych warzyw.    ​​​​​​​

      Dopełnieniem, a nawet wisienką na torcie była akcja klasy 6b pod opieką Pani Katarzyny Tomporowskiej, w ramach której uczniowie własnoręcznie przygotowywali zdrowe potrawy, owocowe i warzywne sałatki, szaszłyki, czy koktajle.  W akcję zdrowego żywienia włączyli się również rodzice, którzy z dziećmi upiekli zdrowe ciasta: brownie z fasoli, marchewkowe, jabłecznik, chlebek bananowy, ciasteczka owsiane. Wygląd potraw, owoców i warzyw, ich atrakcyjność kompozycyjna i kolorystyczna zachęcały do ich spożycia. Po wykonaniu zadania wszyscy uczniowie prezentowali efekty swojej pracy. Na koniec odbyła się wspólna degustacja.

      Po tak przygotowanych pysznościach nadeszła pora na spalenie kalorii i rozruszanie kości po czasie spędzonym w szkolnej ławce, dlatego w ramach szkolnego tygodnia zdrowia, samorząd uczniowski pod opieką Pani Sylwii Kalinowskiej zaprosił uczniów klas 4-8 do wspólnego tańca “Belgijka” .

      Uczniowie z wielką przyjemnością wzięli udział w tej formie aktywności, przekonując się, że taniec to nie tylko rozrywka, ale także aktywność fizyczna i integracja, bo każdy w naszej szkole wie, że ruch to zdrowie!

      Relacja z tańca dostępna jest na profilu FB szkoły. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia.

       

      Zainspirowani aktywnością fizyczną starszych kolegów, uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Anety Filipiak przygotowali lekcje wychowania fizycznego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, czyli klasy 1b. Na koniec uczniowie wspólnie zagrali w zbijaka. Radości i uśmiechu na twarzy nie brakowało nikomu.

      Jak się okazało największym wulkanem energii w dniu dzisiejszym była klasa 2a, która pod opieką Pani Aleksandry Jankowskiej zorganizowała sobie w dniu dzisiejszym aktywne przerwy śródlekcyjne. Wykonując podskoki, przysiady, pajace czy skłony pokazali, że do aktywności fizycznej wcale nie potrzeba wielkiej przestrzeni tylko chęci.

      Do czego serdecznie zachęcamy i w dniu jutrzejszym zapraszamy na godz. 7:50 do sali gimnastycznej na poranne ćwiczenia.

    • Kolejny wielki sukces naszych dziewczyn z klas 4-6 na zawodach międzyszkolnych
     • Kolejny wielki sukces naszych dziewczyn z klas 4-6 na zawodach międzyszkolnych

     • 25.04.2023
     • W dniu dzisiejszym w Szkoła Podstawowa w Jabłonnie, była organizatorem  gminnych zawodów międzyszkolnych w piłkę nożną w których nasza szkoła brała udział.

      Rewelacyjny występ zanotowały nasze dziewczyny wygrywając wszystkie mecze i  zdobywając pierwsze miejsce. Nasza reprezentacja w składzie: Olga Siewiorek , Maja Tranczewska, Maria Pielaszkiewicz kl.6a, Alicja Dejniak kl.6b, Maja Zalewska kl.5a, Anna Dąbkowska kl.5b oraz Alicja Wójtowicz kl.4c nie dała żadnych szans rywalkom pokonując znacznie najpierw SP nr 1 Chotomów 4:0, SP Rajszew 5:1 i SP Jabłonnę 6:0.

      Dziewczyny bardzo mądrze i skutecznie realizowały założenia taktyczne podane im przez Panią Ewelinę Kościeszę i Panią Martę Lach. Wola walki, koncentracja i motywacja nie opuszczała je przez cały turniej. Wygrywając w dużej przewadze zapewniły sobie udział w zawodach powiatowych w Woli Kiełpińskiej, które odbędą się w najbliższy czwartek.

      Wszystkie zawodniczki naszej szkoły grały bardzo dobrze, a Alicja Wójtowicz z klasy 4C zdobyła tytuł królowej strzelców.

      Wielkie brawa i gratulacje! Trzymajcie za nas kciuki w czwartek!

    • 2 w 1, czyli integracja i edukacja
     • 2 w 1, czyli integracja i edukacja

     • 25.04.2023
     • W poniedziałek 24 kwietnia klasy 4b oraz 5a wybrały się pociągiem do kina Helios w Legionowie. Uczniowie obejrzeli film pt. "Kapitan Nova" w ramach projektu edukacyjnego "Kino na Temat."

      Film poruszał bardzo ważną kwestię w obecnych czasach, a mianowicie dbanie o naszą planetę. Pogoda bardzo sprzyjała spacerom, więc znalazł się również czas na odpoczynek w parku przy fontannie:) 

    • Tydzień zdrowia - dzień pierwszy
     • Tydzień zdrowia - dzień pierwszy

     • 24.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,​​​​​​​

      dzisiejszy dzień rozpoczął obchody szkolnego tygodnia zdrowia. Już od samego rana uczniowie mogli uczestniczyć w porannej gimnastyce prowadzonej przez Aleksandra Kazimirskiego oraz Hannę Baran - uczniów klasy 8b pod opieką Pani Elizy Nozderko.

      Kolejnym punktem profilaktyki zdrowotnej był kącik zdrowia przygotowany przez wolontariuszy PCK pod opieką Pani Mileny Rębiejewskiej. W ,,medycznym punkcie" wszyscy chętni uczniowie mogli zmierzyć sobie ciśnienie, natlenienie organizmu, ułożyć zdrowotne hasło w scrabble oraz rozwiązać komputerowy quiz zdrowia. Po przejściu wszystkich etapów uczniowie otrzymywali zdrowe upominki w postaci owocowego soku lub musu.

      W ramach tygodnia zdrowia uczniowie klasy 3a pod opieką Pani Anety Filipiak przygotowali zdrowotną bombę witaminową w postaci sałatki owocowej. Po jej przygotowaniu zaprosili na wspólną degustację rówieśników z klasy 3c.

      Tydzień zdrowia zaczął się w klasie 3b bardzo smakowicie. Pogoda spisała się medal, dlatego  dzieci pod opieką Pani Malwiny Wolskiej wykonały sorbet truskawkowo bananowy o obniżonej zawartości cukru. To zdrowsza alternatywa deseru. Dzieci z niecierpliwością czekały na swoje porcje lodów nie wierząc, że z tak małej ilości składników, można wyczarować coś pysznego. 

      Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klasy 3b za dostarczenie wszystkich produktów w ilościach hurtowych;) ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

      Nie mogło zabraknąć także zdrowotnego akcentu na prężnie działającej świetlicy szkolnej. W ramach tygodnia zdrowie świetliczki mogli przejść zewnętrzny terenowy tor przeszkód przygotowany przez Panią Irenę Koper oraz Panią Annę Malinowską. Jak się okazało aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz piękna słoneczna pogoda sprawiły wiele radości najmłodszym uczniom naszej szkoły. 

      Ciekawą niespodzianką podczas przerw śródlekcyjnych był koszyczek sentencji zdrowotnych przygotowany przez szkolnych specjalistów, z którego uczniowie losowali zdrowotne hasła na cały dzień. 

      Dopełnieniem dnia była przygotowana przez Samorząd Uczniowski wraz z uczniami z klasy 8a niespodzianka. Podczas długich uczniowie zachęcali do słuchania muzyki relaksacyjnej i uspokajającej. 

      Muzyka relaksacyjna to rodzaj muzyki, który charakteryzuje się łagodnymi, harmonijnymi dźwiękami, wyważeniem oraz wyrównaną linią melodyczną. Tego rodzaju dźwięki mogą obejmować zarówno muzykę instrumentalną, jak i wokalną. Jedną z jej form są także odgłosy natury (np. szum fal, śpiew ptaków, ruch powietrza, roślin). Słuchanie takiej właśnie muzyki może obniżać poziom stresu, ponieważ prowadzi do spadku stężenia we krwi hormonu kortyzolu. Najskuteczniej działa muzyka powolna, gdyż takie właśnie tempo i liczne pauzy wpływają na spowolnienie tętna, zmniejszenie częstotliwości oddechu i spadek ciśnienia krwi. Muzykoterapia to dziedzina posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z różnorodnymi problemami natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej (np. zaburzenia depresyjne, zaburzenia nerwicowe).

      Serdecznie polecamy!

    • Czas na zdrowie
     • Czas na zdrowie

     • 23.04.2023
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      już od jutra rusza Szkolny Tydzień Zdrowia. Każdego dnia do piątku w naszej szkole odbędą się różnego rodzaju akcje i wydarzenia o charakterze zdrowotnym.

      Już jutro o godz. 7:50 na sali gimnastycznej startuje poranna gimnastyka, natomiast na górnym korytarzu podczas przerw począwszy od godz. 10:30 wszyscy chętni uczniowie w kąciku zdrowia będą mogli zmierzyć sobie ciśnienie, natlenienie organizmu, puls oraz rozwiązać quiz zdrowotny.

      Serdecznie zapraszamy.

    • Światowy Dzień Książki
     • Światowy Dzień Książki

     • 23.04.2023
     • w dniu dzisiejszym obchodzimy światowy dzień książki i praw autorskich, dlatego w ostatnich dniach na lekcjach języka polskiego prowadzonych przez Panią Klaudię Klejnglas uczniowie oglądali film o procesie tworzenia książek oraz tworzyli zakładki do swoich ulubionych książek.

    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • 22.04.2023
     • Szanowni Państwo,

      uprzejmie przypominam, że 26 kwietnia 2023 roku (środa) odbędzie się Dzień Otwarty w naszej szkole, według poniższego harmonogramu:

      Godz. 17:30

      • klasa 1b - sala nr 3
      • klasa 2b - sala nr 1
      • klasa 3a - sala nr 6
      • klasa 3c - sala nr 4
      • klasa 4a - sala nr 9
      • klasa 4b - sala nr 8
      • klasa 5a - sala nr 12
      • klasa 6a - sala nr 5
      • klasa 7a - sala nr 7
      • klasa 8b - sala nr 11

      Godz. 18:30

      • klasa 1a - sala nr 3
      • klasa 2a - sala nr 1
      • klasa 3b - sala nr 6
      • klasa 4c - sala nr 9
      • klasa 5b - sala nr 8
      • klasa 6b - sala nr 11
      • klasa 8a - sala nr 12

      Podczas zebrania uzyskają Państwo informację dotyczącą:

      • bieżących osiągnięć edukacyjnych Państwa dzieci,
      • spraw bieżących z życia klasy oraz szkoły. 

      Podczas zebrania będzie możliwość spotkania indywidualnego z nauczycielami poszczególnych przedmiotów w godz. 18:00 - 19:30.

       

      Wioletta Tracz

      dyrektor szkoły

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • 22.04.2023
     • Światowy Dzień Ziemi, tradycyjnie obchodzony 22 kwietnia, to największe ekologiczne ogólnoświatowe święto, mające od 1990 roku międzynarodowy status.  Z tej okazji uczniowie klasy 2b  pod opieką Pani Katarzyny Dziedzic oraz Pani Doroty Wójtowicz przyłączyli się do akcji sprzątania świata. Pod hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Dnia Ziemi „Zainwestuj w naszą planetę”  odpowiednio przygotowani, zmotywowani i  zaopatrzeni w worki oraz rękawice wyruszyli do sprzątania lasu. 

      Udział w akcji doraźnego oczyszczenia ze śmieci najbliższego otoczenia, to  przede wszystkim wzrost świadomości wśród uczniów, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i należy troszczyć się o nią przez cały rok, bo od nas zależy jej przyszłość.

    • „Życie codzienne w PRL”- projekt edukacyjny
     • „Życie codzienne w PRL”- projekt edukacyjny

     • 22.04.2023
     • W czwartek - 20 kwietnia - w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja historii.

      Uczniowie klasy 8a i 8b pod opieką pani Justyny Jędrzejewskiej zorganizowali projekt edukacyjny „Życie codzienne w PRL”. Jego celem było przybliżenie młodzieży tych czasów.

      Tego dnia działo się bardzo dużo. Sala historyczna zamieniła się w muzeum - eksponaty z czasów PRL pochodziły z prywatnej kolekcji uczniów, rodziców, dziadków, nauczycieli oraz pracowników obsługi.

      Było bardzo zabawnie, kolorowo i muzycznie, uczniowie okazali się niezwykle pomysłowi. Niektórzy dali się ponieść fantazji i zaprezentowali się w bardzo ciekawych kreacjach z lat 60, 70 i 80. Mogliśmy posłuchać utworów Lady Pank, granych na gitarze przez Dominikę uczennicę 8a.

      Kulminacyjnym punktem dzisiejszego dnia, była możliwość zobaczenia Żuka - samochodu rodem z PRL i zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć. Bardzo dziękujemy Panu Hubertowi Kopczyńskiemu, dzięki uprzejmości którego mogliśmy podziwiać ten wspaniały zabytek motoryzacji.

       

    • Powiatowy Konkurs Przyrodniczy
     • Powiatowy Konkurs Przyrodniczy

     • 22.04.2023
     • W dniu wczorajszym w Szkole Podstawowej nr 1 w Legionowie odbyła się 4 edycja Powiatowego Konkursu Przyrodniczego "Obserwuje, podziwiam, chronię" dla uczniów klas 3 i 4. Reprezentanci naszej szkoły Mateusz Swaniewicz - klasa 3b, Tobiasz Kaczmarek - klasa 3a, Michalina Głuśniewska i Jan Niewczas - klasa 4a dzielnie walczyli o powtórzenie sukcesu z ubiegłego roku - 3 miejsce. Niestety 2 punktów zabrakło do pełni szczęścia i zajęli miejsce tuż za podium.

      Serdecznie gratulujemy miejsca i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych.

    • Laboratoria Przyszłości, czyli klocki LEGO
     • Laboratoria Przyszłości, czyli klocki LEGO

     • 22.04.2023
     • W miniony czwartek - 20 kwietnia- uczniowie klasy 3c pod opieką Pani Wioletty Tracz, po raz kolejny zmierzyli się nauką konstruowania i programowania klocków LEGO.

      Tym razem uczniowie mieli za zadanie skonstruować nosorożca, a następnie zaprogramować go. Sprawdzianem czy zadanie zostało wykonane poprawnie był korytarzowy wyścig ,,zwierząt", emocji nie brakowało, tym bardziej, że wszyscy uczniowie sprostali wyzwaniu. 

    • Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do klasy pierwszej
    • #Żonkile
     • #Żonkile

     • 19.04.2023
     • W dniu dzisiejszym - 19 kwietnia 2023 - przypada  80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim- największego zbrojnego  zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.  W tym roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „ Nie bądź obojętny-  80 rocznica powstania w getcie warszawskim.”

      Nasza szkoła po raz drugi postanowiła dołączyć do akcji # Żonkile.

      Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy 6a pod opieką Pani Justyny Jędrzejewskiej, którzy w ramach programu „ Starszy dla młodszego” przygotowali zajęcia dla klas 1-4.

       Nie zabrakło prezentacji, edukacyjnej pogadanki oraz wykonania papierowych żonkili do przypięcia na odzieży.