• Aktualności

    • Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”
     • Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”

     • 29.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      Fundacja Chlorofil zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym.

      Od 15.01.2021 do 30.03.2021 odbędzie się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt.  „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VII. Nagrodami w konkursie będą tablety do nauki, a także wyjazdy studialne dla dwóch najlepszych ekozespołów.

      Uczestnicy zmierzą się z dwoma zadaniami: w pierwszym trzeba wykonać projekt puzzli lub gry planszowej, uczącej jak i dlaczego segregujemy odpady komunalne. W drugim, trzeba zbudować makietę elektrosprzętu z materiałów recyklingowych, pamiętając o tym, żeby  nie korzystać ze zdemontowanych urządzeń, ani ich części lecz z papieru, tektury, tworzyw sztucznych itp.. Następnie w makiecie trzeba oznaczyć substancje lub/i materiały, które są groźne dla zdrowia człowieka lub środowiska naturalnego, a także te, które są najbardziej drogocenne.

      Dziś bardziej niż kiedykolwiek powinniśmy starać się żyć ekologicznie. Konkurs „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele" jest elementem publicznej kampanii edukacji ekologicznej skierowanej do dzieci. Mówienie o ekologii jest ważne, także dlatego, że na naszych oczach dzieje się cyfrowa rewolucja, która zmienia świat. Świat jutra będzie wypełniony siecią urządzeń wyposażonych w mikroprocesory i komunikujących się między sobą. Już dziś jesteśmy otoczeni i zależni od setek przedmiotów, mniej lub bardziej interaktywnych, które integrujemy w naszym codziennym życiu.

      Każde z takich urządzeń elektronicznych posiada płytkę drukowaną, a na niej mikroprocesor, tranzystor, kondensator... W procesie produkcji mikroprocesorów używa się m.in. arsenu, antymonu, boru, fosforu, wielu różnych metali. Do produkcji kondensatorów, istotnej części naszych smartfonów, laptopów i tabletów używany jest np. drogocenny tantal. Metale ze zużytych urządzeń można odzyskać, a większość poddać recyklingowi, ale ważne jest to, w jaki sposób się ich pozbywamy: najlepiej oddzielnie, tak aby trafiły właśnie do recyklingu.

      Prawie wszystko co kupujemy w sklepach jest opakowane. Każde zużyte opakowanie staje się odpadem. Im więcej kupujemy i konsumujemy, tym więcej wyrzucamy pustych opakowań. Szacuje się, że w naszych śmieciach jest prawie połowa opakowań po różnych produktach, przede wszystkim spożywczych. Wiele surowców z opakowań nadaje się do recyklingu, pod warunkiem, że zostaną odpowiednio posegregowane.

      Wszystkie odpady zebrane przez nas selektywnie w domu, trafią do sortowani odpadów i tam będą jeszcze raz segregowane na pięć podstawowych grup surowców: metal, plastik, papier, szkło, odpady organiczne.

      W sortowni, dzięki super nowoczesnym robotom, opakowania plastikowe można rozdzielić precyzyjnie: np. na przezroczyste i nieprzejrzyste, ale także wg ich gęstości. Oddzielnie miękkie folie, oddzielnie PET itd... Przezroczysty PET dopiero z sortowni pojedzie do recyklingu. Tam zostanie umyty i pokruszony na płatki, płatki zostaną przerobione na granulki, które umożliwią produkcję przyszłych, nowych butelek plastikowych. Granulki można też stopić i rozciągnąć, aby uzyskać włókna syntetyczne do wypychania pluszaków, kołder, anoraków i do szycia odzieży z polaru.

      Konkurs został objęty patronatami honorowymi: Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Łodzi.

      Organizatorem konkursu jest organizacja pozarządowa Fundacja Chlorofil, KRS nr 0000393451, adres siedziby: ul. Dywizjonu 303 nr 139/174, 01-470 Warszawa.Partnerami są: Eko-Punkt Organizacja Odzysku Opakowań S.A. i ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

      Więcej na temat konkursu na stronie internetowej www.chlorofil.com.pl

      Kontakt do koordynatora: tel. 608 633 593, e-mail: chlorofil@chlorofil.com.plKonkurs jest bezpłatny.

      Zachęcamy do udziału w konkursie.

    • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

     • 22.12.2020
     • jest taka noc, na którą człowiek czeka i za którą tęskni.

      Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole,

      Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść...

      Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia...

      To noc wyjątkowa... Jedyna... Niepowtarzalna...Noc Bożego Narodzenia…

       

      Zdrowych, wesołych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia.

      Niech będą one czasem spędzonym w gronie najbliższej rodzinny, bez pośpiechu, troski zmartwień, a wigilijne światło niech da wszystkim poczucie bezpieczeństwa i pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

      Niech tajemnicza atmosfera wigilijnej nocy, zapach choinki i płynące dźwięki najpiękniejszych kolęd przyniosą chwile zadumy, refleksji i wzruszenia, ale też radości wynikającej z obecności najbliższych.

      Oby atmosfera wynikająca z narodzin Maleńkiej Miłości przetrwała w Nas jak najdłużej!

      p.o. Dyrektor 

      Wioletta Tracz

    • Chwila wspomnień
     • Chwila wspomnień

     • 22.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      przedświąteczny okres Bożego Narodzenia to czas przygotowywania i wystawiania w szkołach jasełek.

      Wracamy pamięcią do szkolnych przygotowań i towarzyszącej im radości, że możemy po raz kolejny spotkać się razem i zadumać nad narodzinami ,,Maleńkiej miłości"

      W tym roku ze względu na pandemię i zawieszenie zajęć edukacyjnych nie mogliśmy przygotować kolejnej uroczystości. Pragniemy jednak powrócić pamięcią do tamtych wydarzeń.

      Serdecznie zapraszamy do wspomnień 

      z 2016 roku

      Facebook 

      z 2017 roku

      Facebook

      z 2018 roku 

      Facebook

      Facebook

      z 2019 roku 

    • Portal edukacyjny dyktanda.pl zachęca do wzięcia udziału w Dyktandzie Zimowym
     • Portal edukacyjny dyktanda.pl zachęca do wzięcia udziału w Dyktandzie Zimowym

     • 21.12.2020
     • Portal edukacyjny dyktanda.pl zachęca do wzięcia udziału w Dyktandzie Zimowym - organizowanym na przełomie grudnia i stycznia, podczas przerwy od zajęć szkolnych.

      Czym można zająć się w domowym zaciszu w czasie nadchodzących ferii?

      Na przykład wykazać się znajomością ortografii i oddać się rywalizacji o nagrody rzeczowe!

      Do tej rozwijającej zabawy w ramach Dyktanda Zimowego zachęca serwis internetowy Dyktanda.pl. Zamysłem Dyktanda Zimowego jest zaproponowanie uczniom, a także dorosłym, rozrywki połączonej ze zdobywaniem i utrwalaniem wiedzy na temat ortografii. Do tego dołączono szczyptę zdrowej rywalizacji o nagrody rzeczowe.

      Dyktando Zimowe rozpocznie się wraz z początkiem przerwy świątecznej w szkołach (23.12.2020 r.) i potrwa przez cały okres wolny od zajęć, czyli do 17 stycznia 2021 r. W tym czasie w serwisie będą sukcesywnie publikowane kolejne dyktanda konkursowe. Łącznie przewidziano ich sto! Za rozwiązanie każdego dyktanda konkursowego uczestnik otrzyma punkty. Oceniana będzie poprawność udzielanych odpowiedzi oraz czas rozwiązania dyktanda - im szybciej (a przy tym poprawnie), tym lepiej. Punkty będą sumowały się w rankingu, który wskaże laureatów. Nagrody rzeczowe trafią w ręce aż dwudziestu uczestników! Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymają zestawy klocków LEGO oraz poduszki relaksacyjne z oferty Relaksacyjne.pl. Nagrodami za uplasowanie się na miejscach 4-6 będzie wybrana poduszka relaksacyjna oraz książka. Z kolei uczestnicy, którzy znajdą się na miejscach 7-20, otrzymają nagrody książkowe. Organizator zadbał o to, aby nikt nie został bez nagrody. Każdy, kto weźmie udział w Dyktandzie Zimowym, dostanie 30-dniowy dostęp próbny do portalu Legimi.

      Rozwiązywanie dyktand w serwisie Dyktanda.pl polega na uzupełnianiu zadanego tekstu zgodnie z zasadami ortografii, wstawiając w poszczególne słowa prawidłowej formy zapisu głosek: h/ch, u/ó, ż/rz. Duże zainteresowanie serwisem jednoznacznie pokazuje, że jest to wygodny i skuteczny sposób utrwalania wiedzy. Chętnie korzystają z niego zarówno młodsi uczniowie, jak i nastolatkowie oraz dorośli.

      Konkurs odbywa się w całości przez internet, a udział jest bezpłatny.

      Zachęcamy do rejestrowania się w serwisie Dyktanda.pl i do uczestniczenia we wspólnej zabawie w ramach Dyktanda Zimowego. Zapisy do konkursu odbywają się pod adresem:https://dyktanda.pl/konkursy/dyktando-zimow

    • Komunikat
     • Komunikat

     • 22.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzu Uczniowie,

      uprzejmie informuję, że 22 grudnia 2020r. jest osatnim dniem zajęć dydaktycznych.

      • od 23 do 31 grudnia 2020r. trwa przerwa świąteczna.
      • od 4 do 17 stycznia 2021r. trwają ferie zimowe.

      p.o. Dyrektor

      Wioletta Tracz

    • Wyniki konkursu ,,Najpiękniejsza kartka Bożonarodzeniowa"
     • Wyniki konkursu ,,Najpiękniejsza kartka Bożonarodzeniowa"

     • 20.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      święta to wyjątkowy czas w którym pragniemy okazać naszym bliskim i znajomym wyrazy naszej miłości,  życzliwości  i pamięci. Jednym ze sposobów wyrażania uczuć jest świąteczna kartka wysłana do bliskiej nam osoby. Oczywiście może ona być zakupiona, ale najpiękniejsze są te własnoręcznie wykonane, bo wiemy, że ktoś poświęcił swój czas, wkładając serce w wykonanie najlepiej jak potrafi.

      W naszej szkole od kilku lat organizowany jest konkurs na najpiękniejsza kartkę Bożonarodzeniową.

      W tym roku wśród przyniesionych do szkolnej świetlicy oraz nadesłanych zdjęć kartek widać było trud i ogromne zaangażowanie uczestników w ich wykonanie. Komisja miała nie lada problem z wyborem najciekawszej kartki. Wszystkie kartki były bardzo oryginalne i staranne, a niektóre z nich zaskakiwały pięknym i kreatywnym wnętrzem. Na kartkach pojawiły się tradycyjne symbole świąt Bożego Narodzenia – szopka, choinka, Mikołaj, prezenty.Ostatecznie wyłoniono 3 laureatów oraz 3 wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.

      Klasy I - III

      I miejsce - Maja Wierzbicka 1b

      II miejsce - Zuzanna Łysakowska 2c

      III miejsce - Zofia Jakubowska - 2b

      Wyróżnienia:

      Kajetan Kanigowski 1c, 

      Miłosz Machnio 1a,

      Maria Kocot 1b.

       

      Klasy IV - VIII

      I miejsce - Karol Pawłowski 4b

      II miejsce - Mateusz Pilewski 5a

      III miejsce - Maria Remiszewska 5a

      Wyróżnienia:

      Alicja Kubanek 4b,

      Laura Ziemak 4b,

      Serdecznie gratulujemy!

      Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody ufundowane przez Radę Rodziców po powrocie do szkoły.

    • Projekt czytelniczy z języka angielskiego
     • Projekt czytelniczy z języka angielskiego

     • 20.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie klas 4–7,

      Zachęcamy do udziału w projekcie czytelniczym „ Read – learn - discover”.

      Uczniowie starszych klas już od września mają możliwość czytania anglojęzycznych książek na internetowej platformie czytelniczej. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie i zaangażowanie w tę aktywność  ze strony naszych uczniów w okresie nauki zdalnej.

      Wychodząc naprzeciw, ogłaszamy konkurs dla dzieci zaciekawionych czytaniem pozycji  w języku angielskim. Chętni z klas 4-7 otrzymają od swoich nauczycieli języka angielskiego tytuły książek,  które będzie należało przeczytać w okresie od grudnia 2020 do marca 2021. Po uzgodnionym  terminie odbędzie się test ze znajomości treści wskazanych pozycji. Najbardziej uważni czytelnicy mogą liczyć na wyróżnienia.

      Dotychczas zgłosiło się wielu chętnych, ale wciąż zachęcamy do uczestnictwa tych niezdecydowanych. Zgłoszenia przyjmują  nauczyciele języka angielskiego.

    • Zmiany w egzaminie ósmoklasisty
     • Zmiany w egzaminie ósmoklasisty

     • 16.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie

      w dniu dzisiejszym 16 grudnia 2020r Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie dotyczące jednorazowych zmian dotyczących wymagań związanych z egzaminem ósmoklasisty.

      W 2021 r. egzaminy ósmoklasisty będzie przeprowadzony wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

      Zmiany w egzaminie ósmoklasisty:

      1. z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
      2. z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
      3. z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

      Egzamin ósmoklasisty w 2021 r.

      Język polski

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej, w tym skróconą listę lektur obowiązkowych.
      • Czas trwania: 120 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym:część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość i rozumienie utworów literackich, interpretacja tekstów kultury, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 25 pkt (ok. 20 zadań opartych na dwóch tekstach; ok. 50 proc. zadań otwartych),część 2: wypracowanie – 20 pkt.
      • Temat wypracowania do wyboru spośród dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
      • W wypracowaniu uczeń może odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu.

      Matematyka

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. bez zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii).
      • Czas trwania: 100 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 25 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 15 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
      • Liczba zadań otwartych: 4 (w latach 2019–2020: 6).

      Język obcy nowożytny

      • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
      • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2.
      • Czas trwania: 90 minut.
      • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 55 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 34 pkt – zadania zamknięte, 21 pkt – zadania otwarte.
      • Mniejsza liczba zadań otwartych sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu, umiejętność reagowania i znajomość środków językowych oraz zadań zamkniętych sprawdzających rozumienie tekstów pisanych i znajomość środków językowych.
    • Komunikat
     • Komunikat

     • 14.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      informuję, że z przyczyn niezależnych od szkoły platform G- Suite ma problemy z łączem i transmisją danych. W związku z tym faktem niemożliwe jest przeprowadzenie lekcji on- line.

      Prosimy o podejmowanie kolejnych prób logowania w odstępach czasowych.

      p.o. Dyrektora

      Wioletta Tracz

    • Propozycja dla rodziców i uczniów klas 7 i 8 - Akademia Umiejętności Matematycznych
     • Propozycja dla rodziców i uczniów klas 7 i 8 - Akademia Umiejętności Matematycznych

     • 14.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie klas 7 i 8,

      właśnie uruchomiony został ogólnopolski kurs diagnozujący, przygotowujący do matematyki na Egzaminie ósmoklasisty. Jest on przeznaczony dla uczniów klas 8 i uczniów klas 7.

      Uczestnicy mogą w nim brać udział bez żadnych opłat. Autorem kursu jest- współautor podręczników szkolnych, w tym ... najlepszego podręcznika do matematyki w Europie- twórca, którego zadania pojawiają się w innych wydawnictwach, na diagnozach szkolnych i na Egzaminie ósmoklasisty- doświadczony nauczyciel szkolny, który lubi to, co robi.

      Zapraszamy do zapisywania się za pomocą linku:aum.edu.pl/egzamin-osmoklasisty-matematyka-przygotowanie-diagnozujace/

       

    • Spotkanie inspiracyjne „Siła młodych”
     • Spotkanie inspiracyjne „Siła młodych”

     • 14.12.2020
     • Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

      w imieniu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego serdecznie zapraszam uczniów na spotkanie inspiracyjne „Siła młodych”, które odbędzie się w poniedziałek 14 grudnia o godz. 17 na platformie Zoom.

      Będziemy rozmawiać o różnych ciekawych pomysłach na młodzieżową aktywność, a wśród naszych gości będzie m.in. pani Justyna Suchecka, autorka książki „Young power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”

      .Link do rejestracji https://silamlodych.konfeo.com/pl/groups

      Więcej informacji w poście https://www.facebook.com/events/389306662495203/ 

      Łukasz Dembiński

      Fundacja Civis Polonus

    • 17 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy na spotkanie online z Grzegorzem Kasdepke
    • Zebranie z rodzicami
     • Zebranie z rodzicami

     • 10.12.2020
     • Szanowni Państwo,

      serdecznie zapraszamy na zebranie rodziców w dniu 11.12.2020r. (piątek)

      Zebranie odbędzie się on-line na platformie G-Suite.

      Godziny zebrania dla poszczególnych klas:

      • klasy 1a, 1c, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 6a, 6b, 7a, 8a - godzina 18:00
      • klasa 1b godzina 19:00.
    • Ankieta dotycząca przebiegu przez Gminę Jabłonna planowanej linii kolejowej
    • Stop hejtowi wśród dzieci i młodzieży
    • Wyniki konkursu ,,Bądź bezpieczny - noś odblaski"
     • Wyniki konkursu ,,Bądź bezpieczny - noś odblaski"

     • 08.12.2020
     • 7 grudnia 2020 r. odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Bądź bezpieczny -noś odblaski”.

      Celem konkursu było uzmysłowienie uczniom jak ważne jest noszenie odblasków, jakie są ich zalety i przed czym mogą nas ochronić.

      Dziękujemy  wszystkim uczniom  za zaangażowanie i wykonanie pięknych prac. 

      Konkurs odbywał się w trzech kategoriach: klasy I, II i III

      Oto laureaci:

      Klasy I

      I miejsce-Tymoteusz Niemyjski  1a

      II miejsce- Marysia Kocot- 1b

      III- miejsce- Inga Zając- 1c

      Klasy II

      I miejsce-Ida Kaźmierczyk-2c

       II miejsce- Mateusz Kuźma- 2a

      III- miejsce- Natan Chodakowski

      Klasy III

      I miejsce-Klara Czyżewska-3b

      II miejsce- Kacper Sobolewski-3a

      III- miejsce- Pola Kubińska-3b

      Uczniowie otrzymają nagrody po powrocie do szkoły.

    • Akcja ,,List do Mikołaja"
    • Dzień Pluszowego Misia w klasach I - III
     • Dzień Pluszowego Misia w klasach I - III

     • 01.12.2020
     • Wszyscy z nas, a zwłaszcza dzieci kochają pluszowe misie. 25 listopada te ulubione i najchętniej kupowane maskotki obchodzą swoje święto. Uczniowie klas I – III podobnie jak wiele osób na całym świecie, również pamiętali o tym wydarzeniu. Misie były głównym tematem zajęć i zadań wykonywanych w czasie lekcji online i przez cały dzień towarzyszyły dzieciom przed monitorem komputerów. Uczniowie przypomnieli sobie jak powstało to święto, czytali teksty, których bohaterami były misie, wypowiadali się na temat swoich ulubieńców, opisywali pluszaki, układali historyjki obrazkowe. Na zajęciach z edukacji przyrodniczej bliżej przyjrzeli się życiu różnych niedźwiedzi. Wykonywali plakaty i prace plastyczne. Najbardziej  dzieciom spodobała się zabawa Wyturlaj misia, która polegała na narysowaniu misia  z wylosowanych elementów. Zachęcamy do obejrzenia naszych prac.